Miyelinli aksonlarda spayk yayılımı
Spike propagation in myelinated axons
- Tez No: 252277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Nöron zarlarına gömülü olan gerilim-kontrollü iyon kanalları, açık ve kapalı durumlar arasında rasgele dalgalanan stokastik aygıtlardır. Bu kanallar açık ve kapalı durumlar arasında rasgele dalgalanmaktadır. Hücre boyutu yeterince büyük olduğunda, kanal gürültüsünün stokastik etkileri ihmal edilebilir olmakta ve toplu dinamik deterministik tanıma yakınsamaktadır. Ancak, hücre boyutu küçük olduğunda, kanalların stokastik davranışları zar dinamikleri üzerinde önemli etkiler yapmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada, çok bölmeli stokastik akson modeli kullanılarak spayk yayılımı ve bu yayılımda Ranvier düğümleri arasındaki elektriksel kuplaj parametresi, düğüm sayısı, kanal gürültüsü, sıcaklık ve kanal bloklama gibi sistem parametrelerinin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Voltage-gated ion channels embedded in neuronal membranes are stochastic devices fluctuating randomly between open and close states. These channels fluctuate randomly between open and closed states. When the cell size is large enough, stochastic effects of the channel noise becomes negligible and the collective dynamics approaches the deterministic description. However, when the cell size is small, their stochastic behaviors have signi ? cant impacts on the membrane dynamics. Therefore in this study, the impact of system parameters such as electrical coupling constant in between nodes of Ranvier, temperature, channel noise and channel blocking on the spike propagation through myelinated axons is examined by using a compartmental stochastic axon model.