Mevcut çelik bir yapının 2007 Deprem Yönetmeliği'ne göre taşıyıcı sistem ve birleşimlerinin incelenmesi
Structural system and connection analyses of an existing steel structure according to 2007 Turkish Earthquake Code
- Tez No: 252288
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Büyük bölümü deprem kuşağı üzerinde olan ülkemizde, yaşanan depremlersonucunda elde edilen bilimsel veriler sonucu, mevcut deprem yönetmeliği eskimiş,revizyona ihtiyaç duyulmuş ve 2007 yılında yeni şekli ile yürürlüğe girmiştir.Teknik bilgi birikiminin artması ve çeliğin betonarmeye göre bir çok yönden dahaverimli bir malzeme oluşu nedeniyle, çelik yapı tasarımı ülkemizde her geçen günartmaktadır. Büyük kesitli yapılar yapmak yerine, yapının deprem kuvveti altındaenerji sönümleme kapasitesini arttırarak daha efektif çözümler elde edilebilmektedir.Süneklik düzeyi yüksek çelik sistemler; deprem kuvveti altında enerji sönümlemekapasiteleri ile tasarım esnasında her geçen gün daha çok tercih edilmeyebaşlanmıştır.Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmanın amacı: 1998 Deprem Yönetmeliğinegöre tasarlanmış mevcut çelik bir yapının, 2007 deprem yönetmeliğinde belirtilensüneklik düzeyi yüksek yapılar kapsamında incelenerek güçlendirme ihtiyacınınaraştırılmasıdır.Çalışmanın birinci bölümünde, tezin konu kapsam ve amacı açıklanmıştur.İkinci bölümde, yük analizi yapılarak yük değerleri verilmiş, 1998 ve 2007 Depremyönetmeliklerine ait oluşturulan bilgisayar modelinde farklı alınan yükleredeğinilmiştir.Üçüncü bölümde, planda ve düşeyde düzensizlik durumları araştırılmış, eski ve yeniyönetmelikte düzensizliklere ait sınır şartlara göre kontroller yapılarak bu şartlaraçıklanmıştır.Dördüncü bölümde; mevcut yapının 1998 yönetmeliğinde tasarlandığı şekildesüneklik düzeyi normal çelik yapı olarak tasarım kontrolü yapılmış ve bu kontrolsırasında yönetmelikteki hesap kabulleri ve hesap adımlarına değinilmiştir.Beşinci bölümde 2007 deprem yönetmeliğine göre yapının süneklik düzeyi yüksekyapı olarak tasarım kontrolü yapılmıştır. Bu kontroller sırasında süneklik düzeyiyüksek çerçeve çapraz ve bunların birleşimlerinde aranan sınır şartlar belirtilmiş,bunların kontrolleri verilmiştir. Yeni yönetmeliğe göre moment aktaran kiriş kolonve temel bağlantıları için birleşim tasarımı yapılmıştır.Altıncı bölümde her iki yönetmelikteki farklar ve elde edilen sonuçlara değilinerekyeni yönetmelik ile ilgili değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Existing earthquake code has expired and revision requirements occured as a resultof collected data regarding to existing earthquakes and accumulated knowledgeabout structural behaviour on earthquake mechanism. Consequently, new code waspublished on 2007 with many explanatory points about earthquake mechanism andsteel structures.Steel structure construction and use of steel as a construction material, is graduallyincreasing with the help of accumulating technical knowledge about its behaviourand effectiveness. Moreover, steel is a material which has high energy absorptioncapacity under earthquake forces which provides efficiency and economy duringdesign and construction stages. Regarding to these points, every passing year,number of engineers who are preffering steel in design stages are increasing.Main propose and the scope of this study is to explore strengthening requirement onstructural system and connections of an existing steel structure. Structure hasmathematically modeled and analysed with 1998 and 2007 Turkish EarthquakeCodes. Design procedure of moment resisting connections were explained and newmoment resisting connections designed. Futhermore, differences between calculationmethodolgy and assumptions were discussed.In first chapter of this study; subject, scope and aims were explained.In second chapter; load analysis were made on existing structure. Additionally,different load assumptions between 1998 and 2007 Codes were discussed.In third chapter; irregularty definitions on 1998 and 2007 Turkish Earthquake codes,were explained. Also, regarding to these definitions, existing structure was checkedfor both plan and vertical direction irregualarities.In fourth chapter; Design checks were made on existing normal behaviour structure.Besides, during this calculation stages, load assumptions and design procedure on1998 earthquake code were explained.In fifth chapter; structure was re modeled as a high ductile behaviour structure. 2007earthquake code and ?high ductile structure? design controls were explained andchecked on this model. Limitations and compulsory requirements were discussed.Additionally, moment resisting beam-column, and base cloumn connections were redesinged based on 2007 code assumptions.In sixth chapter; Analysis results were compared, differences between old and newearthquake codes were explained. Suggestions and evaluations were made on newand old design codes.