İnterpolasyonlu parçacık hidrodinamiğinde bir ve iki boyutlu uygulamalar
One and two dimensional implementations in smoothed particle hydrodynamics
- Tez No: 252423
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Lagrange dinamiği özelliklerine sahip olan bir sayısal yöntem olan İnterolasyonlu Parçacık Hidrodinamiği yönteminin temel formülasyonları, çekirdek fonksiyonlarının oluşturulması ile bir ve iki boyutlu iki uygulamaya yer verilmiştir. Yöntem ilk olarak 1970'lerin sonuna doğru astrofizik problemlerinin çözümünde kullanıldıktan sonra çok farklı mühendislik alanlarında uygulanmıştır. Hidrodinamik alanında ise 1990'lı yılların başında ilgilenilmeye başlanmış ve yöntemin bugün halen geliştirilme aşamasında olduğu kabul edilmektedir. Özünde bir interpolasyon teorisine dayanan yöntemle ilgili olarak bu çalışma kapsamında incelenen, bir boyutlu şok-tüp ve iki boyutlu bir kanal içerisindeki daimi akım problemleri FORTRAN 90 bilgisayar dilinde programlanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic formulations, constructing the kernel functions and finally one and two dimensional implementations are expressed for a numerical method which has Lagrange Dynamics characteristics called Smoothed Particle Hydrodynamics. The method was first used for astrophysic problems in the late 1970s and then was applied to many different engineering areas. However, the beginning of the usage of the method to hydrodynamic problems occurs at the early 1990s and it is assumed that the method is still in development. The investigations in this study for the method which is basicly founded on an interpolation theory are, one dimensional shock-tube and two dimensional steady flow in a channel problems. These problems are programmed on FORTRAN 90 computer language and the results are given comparetively.