Çok katlı betonarme bir binanın deprem performansının doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemler kullanılarak belirlenmesi ve karşılaştırılması
Determination and comparison of the seismic performance of a reinforced concrete building by linear and non-linear methods
- Tez No: 252455
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Ülkemiz aktif bir deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır. Nitekim yakın tarihimizde büyük depremler meydana gelmiş ve ne yazık ki pek çok can ve mal kaybına neden olmuştur. Bu durum mevcut yapıların güçlendirilmesi ve yeni yapıların depreme dayanıklı yapı tasarım kuralları dikkate alınarak titizlikle projelendirilmesi konularının tekrar sorgulanmasını gerektirmiştir. Dolayısıyla daha akılcı yaklaşımlar ve yöntemlerin geliştirilmesi konusu vurgulanmıştır.Geliştirilen yöntemler yapının performansını belirlemeye yöneliktir ve ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007? de doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemler olarak sınıflandırılmıştır.Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümü, konunun açıklanmasına ayrılmış, çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kullanılan malzeme modellerinden bahsedilmiş, doğrusal olmayan şekildeğiştirmelerin belirli kesitlerde toplandığı varsayımına dayanan plastik mafsal hipotezi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'ne göre performans değerlendirmesinden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde, ilgili yönetmelik koşullarına göre boyutlandırılmış sekiz katlı bir betonarme hastane binasının yine ilgili yönetmelikte tanımlanan doğrusal elastik yöntemlerden eşdeğer deprem yükü yöntemi doğrusal elastik olmayan yöntemlerden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ve zaman tanım alanında hesap yöntemi kullanılarak performans seviyeleri belirlenmiştir. Beşinci bölümde, her üç yöntemle de elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış, değerlendirilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is located on an active seismic zone. Unfortunately many major earthquakes have been occured in last century. It have been caused high level of damage on structures and loss of lifes. That fact reveals that the importance of strengthening of existing buildings and earthquake resistant design of building should be questioned. It is emphasized the necessity of development better methods.The aim of the new methods which have been proposed are related to determine the seismic performance of buildings. 2007 Turkish Eartquake Code presents these methods as linear elastic and non-linear analysis.The first chapter in this thesis consists of five chapters, covers definitions of the subject, the scope and objectives of the study. In the second chapter, the model of materials and the basic principles of the plactic hinge theory that assumes the deformations are concentrated at the ends of beams and columns. In the third chapter, the determination of the seismic performance according to 2007 Turkish Eartquake Code is explained. In the fourth chapter, seismic performance of the eight story hospital building having RC structural system that is designed according to building code. İt is designed by using methods which is one of them is linear and two of them are non linear analysis. In the fifth chapter, the results obtained by using three analysis methods are given in tables and graphs. The results are discussed and compared.