Gama radyasyonunun soya bitkisi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 25248
  2. Yazar: F. SEVİL YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİMEN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
% 9 ve %5.1 nem oranlarındaki J357 Soya çeşidinde hipokotil ve fide yüksekliği ile mitoz bölünme üzerine gama radyasyonunun etkileri araştırılmıştır. Bu Soya çeşidinin fide yüksekliğini saptamak amacıyla % 9 nem oranında Co-60 kaynağında 50, 100, 200, 300, 400, 500 ve 700 Gy'lik dozlar uygulanırken, kromozomal anormalliklerini belirlemek amacıyla yapılan çalışmada % 5.1 ve % 9 nem oranlarına 50, 100, 150, 200, 300, 400 ve 500 Gy'lik dozlar uygulanmıştır. Soya fidelerinin hipokotil ve fide yüksekliğinin, artan radyasyon dozu ile azaldığı saptanmıştır. Gama radyasyon dozlarının fide yüksekliği ne etkisi yüksektir (R2= 0.81). % 9 ve % 5.1 nem oranındaki Soyanın ilk gerçek yapraklarında yapılan sitolojik çalışmalarda artan dozlara paralel olarak kromozomal anormalliklere (köprü ve fragment) rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficiency of gamma irradiation on hypocotly and seedling height and mitotic division of J357, soybean varieties having 9 % and 5.1 % water contents were investigated. With the purpose of determining the seedling height of this soy bean variety, at the 9 percent water content, the following doses such as 50, 100, 200, 300, 400, 500 and 700 Gy were irradiated by using Co-60 source. As to the study done in order to determine the chromosomal aber rations, the doses of 50, 100, 150, 200, 300, 400 and 500 Gy were used at the 5.1 % and 9 % water contents. It was found that hypocotoly and seed ling heights of soybean are decreased with the increasing radiation doses. Efficiency of gamma radiation doses on seedling height was rather signifi cant (R2= 0,81). Regarding the cytological studies done on the primary leaves of soybean with 9 % and 5.1 % water contents, the chromosomal aberrations (bridge and fragments) were found in accordance with increasing radiation doses.