Emlak sektöründe pazarlama planının değerlendirilmesi ve alternatif pazar araştırması sistematiği önerisi
The evaluation of marketing plan in real-estate area and the suggestion of alternative market research
  1. Tez No: 252490
  2. Yazar: YONCA ÇİKLER
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada pazarlama ve satış kavramlarının farklılıklarına değinilerek emlak inşaat sektöründe pazarlamanın önemi, satış ve pazarlamanın birbirine karıştırılan, fakat birbirinden farklı kavramlar olduğu ele alınmıştır. Doğru pazarlama planı ile yol alındığında firmaların ulaşacağı noktalar çok daha verimli olmaktadır. Satış ve pazarlama kavramları ayrı ayrı açıklanmış, birbirlerinden farklı kavramlar oldukları belirtilmiş, pazarlamanın içeriği, pazarlama planının önemi üzerinde durulmuş, pazar araştırması, pazarlama araştırması konularına değinilmiş ve somut örneklerle birlikte emlak inşaat sektöründe pazarlamanın önemi ve detayları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the diffrences between marketing and sale and the importance of the marketing tool in real-estate industry has been mentioned. With a correct marketing plan firms can have more efficient results. The definition of sales and marketing has been given one by one, and explained that this two notions are completely diffirent from each other. The content of the ?marketing?, the importance of the ?marketing plan?, ?market research? and ?marketing research? has been remarked. With the help of physical examples the importance of marketing and the details of marketing tool has been explained.