Sera hıyar (Cucumis sativus L.) yetiştiriciliğinde değişik dikim aralık ve mesafelerinin bitki gelişimi ve verimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 25250
  2. Yazar: MEHMET YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ABAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZ Bu çalışma 5 sera hıyar yetiştiriciliğinde sonbahar ve İlkbahar yetiştirme dönemleri için en uygun bitki sıklığını saptamak için yapılmıştır. Araştırma Antalya ilinin Gazipaşa ilçesinde cam sera koşullarında yürütümüştür. Her iki yetiştirme döneminde} metrekareye verim, bitki başına verim, erkenci verim, meyve ağırlığı, meyve çapı, meyve uzunluğu, bitki boyu, yaprak sayısı, boğum arası uzunluk ve bitki çapları ölçüm ve tartımlarla hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre sonbahar yetiştirme döneminde en yüksek verim metrekareden 14.21 kg/m* ile 100-30 ;.; 40 cm' 11 dikimden (3.85 bitki/m* ) elde edilmiştir. ilkbahar yetiştirme döneminde en yüksek verim ise 25.44 kg /m* ile.100-20 >ı 40 cm'li dikimden (4.16 bitki/m2) elde edilmiştir. Her iki yetiştirme döneminde bitki sıklığı metrekare veriminin dışında) bitki basına verim, yaprak sayısı ve gövde çapı özellikleri üzerine etkili, meyve uzunluğu üzerine etkisiz bulunmuştur. Sonbahar döneminde bitki sıklığı meyve çapı ve boğum arası uzunluğunu, ilkbahar döneminde ise erkenci verim, meyve ağırlığı ve bitki boyunu önemli düzeyde etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was conducted to findout the most suitable cucumber plant density in a glasshouse at autumn and spring growing seasons. Trials were carriedout in the glasshouse conditions in Gazipaşa town (Antalya). At both growing seasons ; total yield per square meter and per plant, early yield per square meter, weight of fruit, fruit diameter, length of fruit, lenght of plant, number of leaf, length of internode and diameter of plant were measured and calculated. The result have shown that the highest yield, which was 14. 25 kg/m2 in the fall growing season was obtained from plots planted at 100-30 x 40 cm spacings (3.85 plant m2 ). The highest yield (25.44 kg/m2) was obtained, in the spring growing season from plantings at 100-20 >i 40 cm spacings (4.16 plant/m2 ). In both growing sesaono, other than yield per sguare meter, plant spacing has beeen found significant on yield per plant, early yield, number of leaves and stem diameter but not significant on fruit length. Plant spacings did not have significant effects on fruit diameter and internode leght in Fall plantings? and an early yield, fruit weight and plant weight in Spring plantings.