Pirinanın ikinci ürün mısır bitkisinde organik madde olarak kullanılmasının araştırılması
Investigation of using pirina as organic matter on second product maize plant
- Tez No: 252522
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA İDİKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma DKC 5783 ve P 3394 hibrid mısır çeşitlerine üç pirina dozu ve üç azot dozu uygulanarak 2007 yılında ikinci ürün olarak yürütülmüştür. Araştırmada, bu mısır çeşitlerinin tepe püskül çıkış süresi, koçan püskülü çıkış süresi, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, bitki başına koçan sayısı, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı, tek koçan verimi, bin tane ağırlığı, tane verimi ve tanedeki protein oranları incelenmiştir.Araştırma sonucunda; çeşitler tepe püskülü, koçan püskülü, bitki boyu, ilk koçan yüksekliği, sap kalınlığı, protein oranı, tek koçak verimi ve tane verimi bakımından önemli bulunurken, azot dozları ise koçan püskülü, sap kalınlığı, protein oranı, tane verimi, koçanda tane sayısı, koçan tane verimi, koçan uzunluğu, koçanda tane sayısı ve bin dane ağırlığı bakımından önemli olmuştur. Bununla birlikte, pirina dozları ise bitki boyu, ilk koçak yüksekliği, sap kalınlığı, tane verimi, protein oranı, koçanda tane sayısı ve tek koçan verimi bakımından önemli bulunmuştur.Sonuç olarak tane veriminin kontrol uygulamasında 852.35 kg/da, 1 ton/da pirina uygulamasında 836.19 kg/da düşmüş ve 2 ton/da pirina uygulamasında 718.16 kg/da olarak gerçekleşmiştir. DKC5783 hibrit mısır çeşidinde verim 769.29 kg/da, P3393 hibrit mısır çeşidinde ise 835.17 kg/da olmuştur. 0 kg N/ da dozunda verim 591.84 kg/da, 12.5 kg N/da dozunda 821.38 kg/da ve 25 kg N/da dozunda ise 993.49 kg/da olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted out in 2007 year as second product, that applied three Prina doses and three nitrogen doses to DKC 5783 and P 3394 cultivars of hybrid corn. In the experiment; tassel flowing period, ear flowing period, plant height, first ear height, stem diameter, ear length, grain number per ear, ear number per plant, grain yield per ear, 1000 grain weight, grain yield, and protein rate were investigated.According to the results cultivars were important for tassel and ear flowering period, plant height, first ear height, stem diameter, protein rate, grain yield per ear and grain yield while nitrogen doses were important for ear flowering period, stem diameter, protein rate, grain number and grain yield per ear, ear length, 1000 grain weight and grain yield. However, prina doses were important for plant height, first ear height, stem diameter, protein rate, grain number and grain yield per ear and grain yield.As a result, the grain yield of control application was 852.35 kg / da, 1 ton / da prina application was 836.19 kg / da, and 2 tons / da prina application was 718.16 kg / da. Grain yield of hybrid maize cultivar DKC5783 was 769.29 kg / da, hybrid corn cultivar P3393 was 835.17 kg / da. 0 kg / da nitrogen dose treatment was 591.84 kg / da, 12.5 kg / da nitrogen dose treatment was 821.38 kg / da and 25 kg / da nitrogen dose was 993.49 kg / da.