Damla sulama sisteminde kum-çakıl filtre etkinliğinin belirlenmesi
Determination of media filters efficiency in drip irrigation system
  1. Tez No: 252523
  2. Yazar: AZİZE DOĞAN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmanın amacı, damla sulama sistemi kontrol biriminde kum-çakıl filtre etkinliğini belirlemektir. Araştırmada, 0.1 mm'den daha küçük parçacıklar içeren konsantrasyona sahip 400 L su, 2, 3 ve 4 mm çaplarında kuvars ve kum malzemeleri ile bu malzemelerden oluşturulmuş katmanlı filtreden 0.5 atm basınçla geçirilmiştir. Çapı 2, 3 ve 4 mm olan kuvars kum ve kum filtrelerin ortalama etkinliği sırasıyla,%27.1 ve %33.9, %20.5 ve %23.6, %19.4 ve %16.5. Bu kumlardan oluşturulan katmanlı kuvars kum ve kum filtrenin ortalama etkinliği ise %21.5 ve %36.1 olarak bulunmuştur. Kum filtre etkinliği, kuvars kum filtre etkinliğinden yüksek olduğu saptanmıştır. Ayrıca kum çapı azaldıkça filtre etkinliğinin arttığı gözlenmiştir. Filtrelerden çıkan suyun LSI (Langelier Saturasyon İndeksi) değeri negatif bulunduğundan, damlatıcılarda Ca, Mg, Mn ve Fe gibi metal bileşenlerin herhangi bir birikinti oluşturmayacağı belirlenmiştir. Kumun, kuvars kumundan daha ucuz olması ve suda çözünmemesi nedeniyle damla sulama kum-çakıl filtre malzemesi olarak kullanılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine efficiency of media filter of quartz and sand at the control unit of drip irrigation system. In the experiments, 400 L water with 1000 ppm consantration including particules less than 0.1 mm was filtered in media filter of quartz and sand particules with diameter of 2, 3 and 4 mm and the other media filter including of the layers all particules these quartz and sand at 0.5 atm pressure. The avarage efficiency of media filters with 2, 3 and 4 mm quartz and sand were 27.1 and 33.9%, 20.5 and 23.6%, 19.4 and 16.5%, respectively. The avarage efficiency of media filters with layers including quartz and sand were 21.5 and 36.1%, respectively. The results of study showed that the efficiency of sand media filters was higher than quartz media filters. In addition, the filter efficiency increased as the diameter of filter materials decreased. It was concluded that there was not any accumulation of metal compounds of Ca, Mg , Mn and Fe in drip path due to negative LSI (Langelier Saturation Index) values measured by water outlet from media filters. In conclusion, using of the sand as a filter material in practice is more useful than quartz because both quartz is more expensive than sand and they did not dissolved.