Türk heksaploid yulaf genotiplerinin mikrosatelit moleküler belirleyiciler kullanılarak genetik analizi
Genetic analysis of turkish hexaploid oat genotypes (Avena sativa L.) using microsatellites molecular markers
  1. Tez No: 252551
  2. Yazar: PELİN VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL BANU BÜYÜKÜNAL BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Türk yulaf genotipleri (Avena sativa) mikrosatelit moleküler belirleyicileri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada kullanılan 15 çeşidin 9'u Türkiye'de tescilli yulaf, 1'i Türkiye orijinli bir yabanıl, 1'i Türkiye orijinli ıslah hattı ve 4'ü ABD orijinli yulaf çeşitlerinden meydana gelmektedir. Yulaf çeşitleri 17 adet yulaf mikrosatelit lokusuna özgü primerler kullanılarak analiz edilmiştir. Bu mikrosatelit primerlerinden 6 tanesi yulaf çeşitleri üzerinde polimorfik amplifikasyon ürünleri meydana getirmiş ve çeşitler arasındaki genetik ilişkinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Diğer 11 adet mikrosatelit primeri ise hiç ürün meydana getirmeyen (3), polimorfik olmayan ürün meydana getiren (4) ve karmaşık görünümlü ürün profili meydana getiren (4) olmak üzere üç farklı özellikte ürün meydana getirmiştir. Polimorfik lokuslar için tespit edilen PIC değerleri en az 0 en fazla ise 0.89 olmuştur.Polimorfik ürün meydana getiren primerler ile çok sayıda farklı uzunlukta alel meydana gelmiştir. Bu veri Simple Matching benzerlik katsayılarına bağlı Unweighted Pair-Group Method Arithmetic Average (UPGMA) metod ile dendogramların oluşturulmasında kullanılmıştır. Çalışma souçları Seydişehir ve Yeşilköy 1779 çeşitleri dışındaki tüm çeşitlerin mikrosatelitler kullanılarak birbirinden ayırt edilebildiğini göstermiştir. Bununla birlikte Ankara 76 çeşidinin çalışılan tüm çeşitlere en az benzerlik gösteren çeşit olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic analysis of Turkish registered hexaploid oat cultivars (Avena sativa L.) were performed using microsatellites. Fifteen oat samples were consisted of 9 Turkish originated oat cultivars, 1 Turkish originated wild, 1 Turkish originated breeding line and 4 USA originated oat cultivars. All samples were analysed with 17 locus spesific microsatellites primers. Among those, 6 were generated polymorphic amplification products and were used for determining genetic relationship. Based on the nature of product, the other eleven primers were grouped into three: 3 no product (3),primers with nonpolymorfic product and primers with complex banding profile (4). PIC values formation. Which are no product generated, nonpolymorphic products based on seed storage proteins and Random Amplified Polymorphic DNA (RAPD) markers were assessed. Determined Polymorphism Information Content (PIC) values were within range of 0 and 0.89.A large amonunt of alleles with different sizes were detected with polymorphic primers. This data was used to estimate similarities based on the Simple Matching Coefficient followed by the construction of dendograms with Unweighted Pair-Group Method Arithmetic Average (UPGMA) metod. Based on this data, except Seydişehir ve Yeşilköy 1779 cultivars, all cultivars were differentiated from each other. In addition, Ankara 76 was found to be most dissimilar cultivar to the all other to cultivars studied.