Kahramanmaraş pamuk ekim alanlarında Cicadellidae (Hemiptera) familyasına bağlı türlerin, populasyon değişimlerinin ve zarar düzeyinin belirlenmesi
Determination of population change and damage level of species belongs the Cicadellidae (Hemiptera) family in cotton fields of kahramanmaras
- Tez No: 252552
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER MART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili pamuk ekim alanlarında Cicadellidae familyasına bağlı türlerin tespiti, bu türlerin farklı özelliklere sahip bazı pamuk çeşitleri üzerindeki populasyon değişimleri, pamukta verim ve bazı kalite unsurlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Kahramanmaraş ili pamuk ekim alanlarında Cicadellidae familyasına bağlı türlerin tespiti çalışması 2008 yılında, populasyon değişimlerinin ve pamukta verim ve bazı kalite unsurlarına etkisi çalışmaları 2008 ve 2009 yıllarında yürütülmüştür. Cicadellidae familyasına bağlı türlerin tespiti çalışması sonucunda; Austroagallia sinuata, Asymmetrasca decedens, Empoasca decipiens, Zyginidia pullula, Zyginidia discolar, Circulifer haematoceps, Euscelis incisus, Macrosteles quadripunctulatus, Psammotettix provincialis, Psammotettix striatus, Orosius orientalis, Chiasmus concpurcati ve Goniagnathus brevis türleri tespit edilmiştir. Bunların arasında A. decedens, E. decipiens, Z. pullula, A. sinuata, P. striatus, O. orientalis ve C. haematoceps en yaygın türler olarak belirlenmiştir.Yaprak pirelerinin pamuk bitkisinin daha çok orta ve alt yapraklarında populasyon gelişimi gösterdiği, populasyon yoğunluklarının, 2008 yılında Ağustos ayının 3. haftasında, 2009 yılında ise Temmuz ayının 2., 3., 4. haftalarında en yüksek seviyeye ulaştığı, her iki yılda da Ağustos ayının son haftasından itibaren belirgin şekilde populasyon yoğunluklarının azaldığı belirlenmiştir.Yaprak pirelerinin populasyon yoğunluklarının kütlü pamuk verimi, lif verimi ve birinci el toplama yüzdesi (erkencilik) üzerine olumsuz etki gösterdiği belirlenmiştir. İlaçlı parsellerden, ilaçsız parsellere göre %13.16 daha fazla kütlü pamuk verimi, %13.47 daha fazla lif verimi ve %5.9 daha fazla birinci el toplama yüzdesi elde edilmiştir. Yaprak pirelerinin populasyon yoğunluğunun, incelenen lif kalite özellikleri üzerine etkisinin önemli olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out in order to identify species belongs Cicadellidae family, to determine population changes and effect on cotton yield and some quality factors on some cotton varieties had different characteristics in the cotton cultivation field of Kahramanmaraş province.Identifying species belonging Cicadellidae family in the cotton cultivation field of Kahramanmaraş province was carried out in 2008, population change and its effect on cotton yield and some quality traits study was conducted in 2008 and 2009. Result of the identification study of species belonging to the Cicadellidae family a; Austroagallia sinuata, Asymmetrasca decedens, Empoasca decipiens, Zyginidia pullula, Zyginidia discos, Circulifer haematoceps, Euscelis incisus, Macrosteles quadripunctulatus, Psammotettix provincialis, Psammotettix striatus, Orosius orientalis, Chiasmus concpurcati and Goniagnathus brevis species were identified. Among them A. decedens, E. decipiens, Z. pullula, A. sinuata, P. striatus, O. orientalis and C. haematoceps identified as the most common species.That the leaf hopper population more growth in middle and lower leaves on cotton plants that the population density reached its highest level at 3rd week of August in 2008, 2nd, 3rd, 4th weeks of July in 2009, that the significantly decreasing of population density since the last week of August both two years were determined.The leaf hopper population density was negatively affected on seed cotton yield, fiber yield and percentage of first-hand harvest (earliness). 13.16% more seed cotton yield 13.47% more fiber yield 5.9% more first harvest percentage were obtained from pesticide applied plots than non- pesticide applied plots. That the effect of leaf hopper population on investigated fiber quality characteristics was not significant have been determined.