Güç tutuşur kumaş üretiminde bor bileşiklerinin kullanılması
Uses of boron compounds for improving fire resistance property of the fabrics
  1. Tez No: 252576
  2. Yazar: GAMZE GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada; %100 polyester esaslı perdelik kumaşa güç tutuşur özellik kazandırılması amaçlanmıştır. Polyester kumaşa çektirme yöntemine göre dispers boyama işlemi uygulanmıştır. Proses sırasında boyama suyu içerisine farklı oranlarda borik asit ve boraks dekahidrat kimyasalları ilave edilmiştir. Boyama işlemi; HT boyama makinesinde çektirme prensibine göre yapılmıştır. Boyamadan sonra numuneler etüvde 120°C sıcaklıkta kurutulmuştur. Ardından numunelere; dikey yanma testi, spektrofotometre ile renk ölçümü testi, ışığa ve yıkamaya karşı renk haslığı testleri yapılmıştır.Sonuç olarak; en fazla güç tutuşurluk özelliği 30 g/lt borik asit ile muamele edilen numunelerde sağlanmıştır. Renk ölçümü sonuçlarına göre; en az renk farkı 20 g/lt borik asit ile muamele edilen numunelerde, en fazla renk farkı ise 10 g/lt borik asit ile muamele edilen numunelerde gözlenmiştir. Işığa ve yıkamaya karşı renk haslığı değerlerine bakıldığında ise dikkate değer bir değişme söz konusu olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; the aim was to bring in fire resistance property to the 100% PES woven curtain fabrics. PES woven fabrics were dyed with disperse dyes in the HT dyeing machine by using impregnation method. During the process, the different concentrations of chemicals of boric acid or borax decahydrate were added to dyeing solutions. After dyeing process, samples were dried in drying oven at 120?C. Finally, vertical combustion test, light and washing fastness tests were applied to the samples and colour measurements of samples were done by spectrophotometer.The test results showed that, maximum fire resistance was obtained for the sample which treated 30 g/lt boric acid. As the results of colour measurements, colour difference between fabrics treated with boron compounds and reference fabrics dyed only disperse dyes was minimum for the sample which treated with 20 g/lt boric acid and maximum for the sample which treated 10 g/lt boric acid. When light and washing fastness test results were examined, there was not found an important difference between fabrics treated with boron compounds and reference dyed fabric.