An Investigation into antenna systems suited for direction finding and tracking
  1. Tez No: 25262
  2. Yazar: TURGUT İKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KARUPPANAN BALSUBRAMANİAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
V öz Bu çalışmada, uydu takibi için üç değişik metod önerilmektedir. Alıcı antenin uyduyu takip etmesi harici bir sinyal kullanilarak yapılmamakta, fakat uydu sinyalinden yararlanılmaktadır. Uydu sinyali seviyesindeki değişikliğe göre, anteni uydu yönünde çevirmek amaciyla kullanılan step motorlara bir mikroişlemci tarafından kontrol sinyalleri üretilmektedir. Step motorlar anten platformunu yatay ve düşey yönlerde hareket ettirebilmektedirler. Ayrıca mikroişlemcinin yön bulma sistemlerinde kullanılmasına bir örnek olarak, bir TV alıcı anten kontrol sistemi tasarlanmıştır. Bu sistem, farkli yönlerde TV İstasyonlarına sahip bir yerleşim bölgesinde, TV antenini istenen yayının istasyonuna yönlendirmede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this investigation, three different techniques is proposed for the purpose of satellite tracking. These techniques are not use any extra signal to perform tracking operation. With a change in the received satellite signal strength, a microprocessor produces desired codes for stepper motors to rotate the antenna towards the direction of the satellite. The stepper motors are able to rotate the antenna in both horizontal and vertical directions. To explain the usage of microprocessor in direction finding systems, a direction selectable TV receiver antenna control system is reported. In a metropolitan city which have many TV stations in different locations, this system can be used to select a desired channel and to rotate the antenna into the direction of broadcasting station.