Production of secondaries at supercollider energies
- Tez No: 25261
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Özet pp etkileşmesinde hafif ve ağır çeşnili baryon ve mezonlarin (p, p, n, 7r+, ir, K+, K-, D mezonları,, A+, B mezonları, h°b) oluşumu 27.4 GeV, 39 GeV, 62 GeV, 630 GeV, 1.8 TeV, 16 TeV, 40 TeV ve 200 TeV kütle merkezi enerjilerinde ayrıntılı olarak çalışıldı. Farklı nukleon yapı fonksiyonları ile PYTHIA/JETSET Olay Gen- erasyon Programı kullanıldı. Yumuşak ve sert prosesler Feynman-Ajr, Pt, V-, Nch dağılımlarından ile analiz edildi, ikincil parçacıkların kuark çeşnilerine, kütle merkezi enerjisi ve yapı fonksiyonlarına olan bağımlılıkları araştırıldı. PYTHIA/JETSET sonuçları Kuark-Gluon Sicim Modeli ve mevcut deneysel veriler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Abstract The production of light and heavy flavoured baryous and mesons (p, p, n, ir+, 7T~, A'+, K~, D mesons, A+, B mesons, A") in pp interactions is studied in detail at different centre-of-mass energies: 27.4 GeV, 39 GeV, 62 GeV, 630 GeV, 1.8 TeV, 16 TeV, 40 TeV and 200 TeV. The PYTHIA/JETSET Event Generator is used, with different nucleoli structure functions. Soft and Hard procceses are analysed in terms of Feynman-Aj?, Pt, :'/, Nch distributions. The dependence of the yields of secondaries on quark flavours, centre-of-mass energies and structure functions is investigated. PYTHIA/JETSET results are compared with Quark-Gluon String Model and with existing experimental data.