Çapraz bağlı anyonik poliakrilamid hidrojellerinin sentezi, karakterizasyonu ve boyar madde ile etkileşimlerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of crosslinked anionic polyacrylamide hydrogels and investigation of their interactions with a dye material
  1. Tez No: 252659
  2. Yazar: CİHANGİR BOZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SERMET KABASAKAL, YRD. DOÇ. DR. MUSA ŞÖLENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada akrilamid momomeri (AAm) ile birlikte yardımcı monomer 2-akrilamido-2-metil-1-propansülfonik asit (AMPS) kullanılarak, kimyasal çapraz bağlı polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve yüzeye soğurum özelliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çapraz bağlı polimerler sulu çözeltide serbest radikalik polimerleşme tepkimesiyle hazırlanmıştır. Tepkimede N,N'?metilenbisakrilamit (MBA) çapraz bağlayıcı, potasyum persülfat başlatıcı ve N,N,N',N'-tetrametiletilendiamin (TEMED) hızlandırıcı olarak kullanılmıştır.Sentezlenen çapraz bağlı polimerlerin yapısal karakterizasyonu Fourier Transform İnfrared Spektroskopisi (FT-IR) ile yapılmıştır. PAAm ve PAAm/AMPS polimerlerine 25 0C' de dinamik şişme testleri uygulanmıştır. Şişme kinetiği ile ilgili parametreler, şişme çalışmaları verileri kullanılarak hesaplanmıştır.Çapraz bağlı polimerlerin adsorpsiyon özelliklerini araştırmak için boyar madde içeren çözeltiler kullanılmıştır. Boyar madde olarak endüstride oldukça geniş uygulama alanına sahip metilen mavisi tercih edilmiştir. Çalışmada adsorpsiyon kinetiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to perform the synthesis and characterization of chemically crosslinked polymers by using acrylamide (AAm) and 2-acrylamido-2-methyl-1-propanesulfonic acid (AMPS) as monomers. The interactions of the obtained polymers with a dye material (methylene blue) was also investigated. The chemically crosslinked AAm/AMPS polymers were prepared by free radical polymerization in aqueous solution at +4 0C by using N,N-methylenebisacrylamide (MBA) as crosslinker, potassium persulfate (KPS) and tetramethylethylenediamine (TEMED) as the initiator and accelerator, respectively.The surface characterization of both PAAm and PAAm/AMPS polymers was performed by using the FT-IR technique. Dynamic swelling tests were applied to chemically crosslinked AAm/AMPS polymers at 25 0C for swelling characterization. Parameters about swelling kinetics were calculated by using the results of swelling studies.Adsorption properties of the crosslinked polymers were investigated in dye containing solutions. Methylene blue was chosen as target dye because of its common usage in industry. In the adsorption studies, the adsorption kinetic models was investigated.