Coğrafi bilgi sistemleri destekli üretim ve lojistik optimizasyonu ve asfalt sektöründe bir uygulama
Geographical information system aided production and logistics optimization and an application in asphalt industry
- Tez No: 252683
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ESNAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lojistik sektörü; doğru ürünün, doğru yerde, doğru zamanda ve kabul edilebilir bir maliyetle? müşterilere ulaştırılması prensibi üzerine çalışmaktadır. Bu bağlamda, tüm lojistik faaliyetlerinde bilişim teknolojileri önemli bir yere sahiptir. Lojistik bilgiye her istenildiğinde, hızlı ve tutarlı bir şekilde erişilebilmelidir.Araç takip sistemleri, filosu olan tüm şirketlere hem ciddi bir gider kalemi oluşturan yakıt giderlerini düşürmek hem de filo disiplinini sağlama yoluyla performanslarını ve verimlerini arttırmaya yönelik çözümler sunan bir bilgi teknolojisidir.Araç Takip Sistemleri temel olarak KKS uydularından alınan konum bilgilerinin, araç üzerinden toplanan çeşitli sensör ve benzeri bilgiler ile birlikte KMİS / GRİSP üzerinden bir merkeze iletilmesi ve kullanıcılara kontrollü olarak internet üzerinden sunulması esasına göre çalışan sistemlerdir.Bu çalışmada da GPS uygulamaları ile araç takip sistemleri üzerinden çalışmalar yapılmış ve yapılan uygulama ile; asfalt üreten ve uygulayan bir firmanın dağıtım yaptığı noktalar arasındaki gerçekte oluşan problemlerin raporlanmasına çalışılmıştır.Çalışmanın giriş bölümünde kısaca çalışmanın amacı belirtilmiştir. Ardından ikinci bölümde Coğrafi Bilgi Sistemleri, Lojistik Yönetimi, Kurumsal Kaynak Planlaması ve Araç Takip Sistemlerinden genel olarak bahsedilmiş ve bu konudaki yazın taramaları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Bulanık C Ortalamalar Algoritması, Ağırlık Merkezi Yöntemi, mevcut plentlerin öbek merkezleri ile eşleştirilmesi, MySAP Kurumsal Kaynak Planlaması ve Araç Takip Sistemi ile bu sistemlerin entegrasyonundan oluşan modelden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise çalışılan sisteme ait bulgular ve detayları anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise yapılan çalışma ile ilgili maliyet analizi ve genel değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Logistics sector operates on the principle of delivering the ?right product ? to the customers at the ?right time? and at the ?right place? for an acceptable cost.In this respect, Information Technologies take an important place in all logistics activities.Logistics information should be gathered with speed and accuracy when required.Vehicle Tracking Systems are knowledge based technologies that provide solutions to all companies operating vehicle fleets by reducing the fuel costs, which is a considerable expenditure item, and by establishing the fleet discipline to increase overall performance and productivity.The V.T.S. systems operate on the basic principle of carrying the location data, gathered from the GPS satellite, together with similar data collected by various sensors on the vehicle to the central control through the GSM/GPRS and presenting this information to the users on the internet in a controlled way.In this thesis, studies are conducted by utilizing GPS applications involving V.T. Systems.The aim with the application was to asses the ability of reporting of logistical problems occurring among different locations of delivery by an asphalt producer company.The objectives of this study is briefly given in the first part. In the second part, followed, subjects like Geographical Information Systems, Logistics Management, Corporation Resource Management and Vehicle Tracking Systems are generally mentioned and literature reviews of these subjects are presented.In the third part, Fuzzy C Mean Algorithms, Center of Gravity Management, matching the present plant facilities to the centers of clusters, MySAP Corporation Resource Management, Vehicle Tracking Systems and the model which is the integratation of these systems are mentioned. In the fourth section, data gathered by the system implemented and the details of this system is explained.In the final section of this study, general evaluations and a cost analysis of the study undertaken is given.