Kompakte edilmiş zeminlerde fiziksel ve mekanik özelliklerin değişimi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 25269
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ARSLAN TEKİNSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
80 ÖZET Zemin inşaat malzemesi olarak kullanıldığında mukavemeti ve geçirgenlik özellikleri önem kazanır. Zeminler bu amaçlar için kullanılmak istendiğinde kontrollü bir sıkıştırma gerektirir. Bununla beraber inşaat sahasında karşılaşılan zeminler her zaman istenilen özelliklere sahip olmayabilir. Bundan dolayı inşaat yerinin değiştirilmesi veya istenmeyen malzemeyi kaldırmak gerekebilir. Bu durum ise; yapıya ilave bir külfet getirir ve ekonomik yönden pek kabul edilmez. Bu gibi durumlarda, zeminin özelliklerinin iyileştirilmesi gerekmektedir. iyileştirmeyi kompaksiyon (sıkıştırma) ve katkı malzemeleri yardımı ile olmak üzere iki şekilde yapabiliriz. Kompaksiyon; zeminlerin dögülmesi, yoğrulması v.s gibi mekanik işlemler sonucu, zemine enerji verilerek içindeki havanın atılıp, suyun yağlama etkisinden faydalanarak, danelerin birbirine yaklaştın lmasıdır. Eğer zeminde iyi bir sıkıştırma yapılırsa; kayma mukavemeti ve birim ağırlığın da artmalar, rötresinde ve permeabilitesinde de azalmalar gözlenir. Bir zemine ait kompaksiyonun ölçüsü olarak, kuru birim ağırlık kullanılmaktadır. Bir zeminin kompaksiyonundaki optimum su içeriği ve buna karşı gelen kuru birim ağırlık, laboratuvar çalışması ile bulunmaktadır. öte yandan bulunan maksimum kuru birim ağırlığın ne denli gerçekleştiği ise arazide kontrol edilmektedir. Eğer maksimum kuru birim ağırlık ön laboratuvar çalışması yardımıyla saptanmamış ise; arazide yapılan kuru birim ağırlık çalışmalarından, maksimum kuru birim ağırlığı saptamak, bugünkü koşullarla mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada yukarıda sözü edilen ilişkiler gözününe alınmış; kompaksiyonun zemine ait fiziksel, mekanik ve hidrolik özelliklere olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla81 kompakte edilmiş ayna bir cins zeminin permeabi1itesinin bağlı olduğu etmenler incelenmiş ve bu ilişki yeni bir ifade ile sunulmuştur. Aynı şekilde, kompakte edilen zemine ait mekanik özelliklerin değişimi de saptanmaya çalışılmıştır. Bu işlemler yapılırken, önce matematik istatistikten yaralanılarak, değişkenler saptanmış ve sonra bu değişkenler arasındaki deterministik ilişkiler çıkarılmıştır. Bu araştırma ile kompaksiyonun yalnızca su içeriği ve kuru birim ağırlığa değil, komprasif hacım değiştirme katsayısına da bağlı olarak değiştiği gösterilmiştir. Kuru birim ağırlığın boşluk oranı ile değişmesine ait literatürden çok iyi bilinen ifadeye, yeni bir alternatif eklenmiştir. Bu sayede arazideki kompaksiyon çalışmalarında, maksimum kuru birim ağırlığı tahmin etmek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda; kompakte edilen bir zeminin, yük altındaki sıkışmasının ölçüsü olan, komprasif hacım değiştirme katsayısı da elde edilen ifadeler yardımı ile bulunabilmektedir. Permeabilitelerin indeks özelliklerine bağımlılığı araştırılmış ve normal bir dağılım gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak, bu araştırma ile elde edilen ifadeler kullanılacak olursa, kompaksiyonda kullanılan bir zeminin hidrolik, mekanik ve fizik özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinilecektir. Aynı zamanda zemine ait mühendislik özelliklerinin kontrolü, daha kolay yapılabilecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Its strength and permeability peculiarities become important when soil is intended for use as a material in structural engineering. A controlled compaction is needed for soils to be used for such a purpose. The type of soil existing in the construction site may not always possess desirable properties, however. Hence, to shift the construction location to a more favorable place, or to remove the undesirable soil layer altogether may become necessary. Activities of these types however may cause extra burden on the overall project and may not be economically feasible. To cope with such problems at acceptable costs, it may become necessary to improve the prevalent natural soil properties. The betterment practices are usually carried out in two ways: compaction and the ensuing stabilization, and/or blending the soil with some admixtures. Compaction is the physical process of expulsion of the trapped air within the soil layer and thus pushing the soil particles closer together taking advantage of the lubrication peculiarity of water also, through the most suitable of such mechanical applications as rolling, tamping, vibrating, etc.. If a soil layer is well compacted, then improvements in its shear resistance, permeability, and shrinkage properties also result, together with an increase in its unit weight. Usually, the dry unit weight is used to reflect the measure of compaction of a soil layer. The optimum water content and the corresponding dry unit weight of a soil type are determined by standard laboratory tests. And, in-situ controls are performed to check on the degree of materialization in the the field of the maximum dry unit weight obtained in the laboratory. If the maximum dry unit weight is not measured in the laboratory beforehand, computation of the maximum unit83 weight with the help of field tests only is not possible at the present level of pertinent knowledge of our time. In this study. the affect of compaction on the physical, mechanical. and hydraulic properties of the soil is investigated by taking, in a detailed way, the above-mentioned relationships into consideration. For this purpose, the quantities affecting the permeability of a compacted soil are studied, and a new expression for the said relationship is proposed. Further, it is also attempted to determine the variation of the mechanical properties of a compacted soil. In this endeavor, firstly, the most significant interrelated quantities have been determined with the help of the standard tools of mathematical statistics: and later, meaningful and new deterministic expressions among those quantities have been obtained. In this study, it is shown that compaction varies not only by water content and dry unit weight, but also by coefficient of compressibility. A new alternative to the well-known expression relating the variation of the dry unit weight versus voids ratio has also been proposed. Hence, this new expression enables prediction of the dry unit weight during the in-situ compaction studies in the field. Moreover, the compressibility coefficient, which is an indicator of the compressibility of a compacted soil under working loads, can be determined with the help of the expressions suggested herein. The dependence of permeability on index properties has also been investigated, and it has been found to exhibit a Normal distribution. In conclusion, the expressions developed in this study will provide more information about hydraulic, mechanical, and physical properties of a compacted soil, if they are used. Furthermore. the checking of the engineering properties of the soil can be performed more easily.