The effect of the usage of sawdust and quicklime on shear strength behavior of a clayey silt soil
Talaş ve sönmemiş kireç kullanımının killi silt bir zeminin kayma dayanım davranışı üzerine etkisi
  1. Tez No: 432220
  2. Yazar: OMAR HAMDI JASIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Zeminlerin bazı katkılarla iyileştirilmesi zeminlerin kayma mukavemeti, taşaıma gücü gibi özelliklerinin iyileştirilmesi ve oturmaların ve yatay ve düşey deformasyonların yapılardan iletilen yükler altında azaltılması için yaygın bir tekniktir. Literatürde talaş ve sönmemiş kirecin 40 nolu elekten elenmiş bir zeminin kayma mukavemeti parametreleri üzerine etkisi ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır.Talaş ve sönmemiş kireç Büyükçekmece ilçesinden getirilen zemine kuru ağırlığın %1,2,3 ve 5 oranlarında ayrı ayrı karıştırılmıştır. Zemin katkılı ve katkısız olarak kompakte edilmiş ve kıvam limitleri her iki durum içinde araştırılmıştır. Numunler üzerinde talaşın ve sönmemiş kirecin kısa süreli ve uzun süreli etkilerini görmek için serbest basınç deneyi ve UU üç eksenli basınç deneyleri yapılmıştır. Sonuçlar talaş ve sönmemiş kireç eklemenin lilit limit ve plastisite indeksini düşürdüğünü göstermiştir. Sönmemiş kireç talaştan farklı olarak plastic limiti yükseltmiştir. Zeminin kuru birim hacim ağırlığı katkı yüzdesinin artması ile düşmüştür. Kompaksiyon deneyi sırasında talaş optimum su muhtevasını düşürürken sönmemiş kireç optimum su muhtevasını yükseltmiştir. % 5 talaş eklenme likit limit, plastic limit ve plastisite indeksini sırasıyla %13.01, %11.63 ve %15 oranlarında azaltmıştır. % 5 sönmemiş kireç eklenmesi likit limit ve plastisite indeksini sırasıyla %14.52 ve %52 oranlarında azaltmış fakat plastic limiti %11.63 oranında arttırmıştır. Kayma dayanımı açısından, %5 sönmemiş kireç oranı kısa süreli ve uzun süreli etki için optimum oran olarak belirlenmişken talaş için kısa süreli etki açısından %3 optimum oran iken uzun süreli etki için %2 optimum oran olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil improvement with some additives is a common technique to improve the properties of soils such as shear strength, bearing capacity etc. and to reduce settlement and lateral and vertical deformations under transmitted loads from the structures. Recently a lot of researchers have conducted the studies about the interaction between the natural and environmentally friend's materials with the soil. However, in the literature, there is no investigation about the effect of sawdust and quick lime on the shear strength parameters of a grinded clayey silt soil passed from sieve No 40. Sawdust and lime were mixed by (1, 2, 3 and 5) % from dry weight of soil, separately, with a soil was given from the district of Büyükçekmece in Istanbul city. The soil was compacted with and without the additives and the consistency limits were studied for both cases. The unconfined compression (UCS) and Unconsolidated Undrained Triaxial tests (UU) were conducted on the samples to see the immediate and long-term effects of sawdust and lime on the shear strength. The results show that the addition of sawdust and lime decrease liquid limits and plasticity indexes for the soil. The quick lime behaves unlike sawdust, it increases the plastic limits of the studied soil. The maximum dry unit weight decreased with increasing content of additives. The sawdust decreases the optimum water content while lime increases it during compaction tests. The study concluded that the addition of sawdust up to 5% decreased the liquid limit, plastic limit and the plasticity index by 13.01%, 11.63% and 15% respectively. The addition of lime up to 5% decreased the liquid limits and the plasticity index by 14.52% and 52% respectively, but it increased the plastic limits by 11.63%. For the shear strength, 5% was the optimum lime content in the immediate and long term while the optimum changed from 3% in the immediate to 2% in the long term for the case of sawdust.