Bir taşıtın sürücüsü ile modellenmesi ve simülasyonu
The modeling and simulation of a vehicle with driver
  1. Tez No: 252699
  2. Yazar: AZİZ SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURKAN YAĞIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
?Bir Taşıtın Sürücüsü İle Modellenmesi ve Simülasyonu? isimli tez çalışmasında otomobillerin belirli bir hızla yol alırlarken, yol pürüzlülüğü nedeniyle yolcuya iletilen dokusal titreşimlerin yolcuya olan etkisi incelenmiştir. Bu amaçla; insana etkiyen titreşimlerin etkisini standartlaştıran ISO 2631 ve BS 6841 gibi standartlarla tezde bulunan sonuçlar karşılaştırılıp sürüş titreşimlerinin insana olan etkisi gösterilmiştir.Titreşim bir aracın yapılandırılmasında en önemli sebeplerden birisidir. Bir tasarımda taşıt sürüş performansındaki ilerleyen büyük mühendislik değişiklikler ve yöntemleri yapıyı öznelleştirmiştir. Sürüş titreşimleri olarak adlandırabileceğimiz bu olgu, yolcuya bu titreşimlerin yansımasıdır. Koltuk tarafından ya da yolcunun elleri ve ayaklarıyla yolcuya iletilen hissedilebilir titreşimler genellikle sürüş titreşimleri ile ilişkilendirilir. Bu sürüş titreşimleri bu tezde bir insan modelinin çeyrek taşıt, yarım taşıt ve tam taşıt modelleri ile birlikte modellenmesi aracılığıyla simüle edilerek incelenmiştir.Çeyrek taşıt modeli aslında bir taşıtın tüm özelliklerini açıklamada bize yardımcı olamaz. Bu sebeple bu tezde akslar arasındaki uzunlamasına mesafeden dolayı taşıt, düşey doğrultudaki titreme ve sıçrama hareketlerini de içine alan çok girişli bir sistem gibi düşünülmüştür ve çok sayıda hareketten önemli bir hareket olan kafa vurma hareketi de göz önüne alınabilmiştir. Aynı zamanda bu tezde incelenen taşıtta kafa vurma, sıçrama titreşimleri radyal, çekiş doğrultulu ve yanal kuvvetlerle birlikte sürücü ve koltuk da model içerisine dahil edilerek modelleme ve simülasyon yapılmıştır.Bu simülasyon için yapılan modelde literatürde kullanılan taşıt modellerinden ve insan modellerinden biri seçilmiştir. Böylelikle yedi serbestlik dereceli bir tam taşıt modeline koltuk ve üzerindeki sürücü de eklenmiştir. Sonuç olarak elde edilen 17 serbestlik dereceli sistem modellenmiş ve simüle edilmiştir. Elde edilen veriler ilgili standartlar ile kıyaslanıp sürüş titreşimlerinin yolcuya olan etkisi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study that is named `The modeling and simulation of a vehicle with driver?, the effects are investigated that when vehicles are riding on a certain velocity, vibrations would be quickly transmitted to the passenger due to roughness of the road. For this purpose, the effects of the vibrations to the passenger are shown with comparing of the results of the thesis and the standarts ISO 2631 ve BS 6841 that are the standards of the effects of the vibrations to the human impact.Vibration is one of the most important reason of the configuration of a vehicle. On one design, the great progress in driving performance of vehicles and methods of engineering changes to the structure has subjective. This phenomenon that can be named as ride vibrations is the reflection of these vibrations to the passengers. Vibrations can be transmitted to the passenger feeling by seat or the hands and feet of the passengers are often associated with ride vibrations. In this thesis, this ride vibrations are examined by simulating of the human model with quarter, half and full-vehicle model.Actually, the quarter vehicle model can not help us to explain all the features of the vehicles. Therefore, in this thesis, due to the distance between the longitudinal axisof the vehicle, tremor and movement in the direction vertical leap in the field has been considered as a system with many input and a significant movement of many movements, pitch motion, could be taken into the consideration. At the same time not only analyzed in this thesis pitch, the bounce and radial vibration radial, and lateral traction forces, also drivers and seat are included in the model, modeling and simulation were made.For this simulation model used in the literature on models and human models of vehicles have been selected. In this way, driver and seat are included to full-vehicle model with seven degrees of freedom. As a result, the system model with 17 degrees of freedom is derived and simulated. The effects of the vibrations to the human impact are shown with comparing of the results of the thesis and the standarts.