Marmara bölgesinde kısa mesafe deniz yolu taşımacılığının değerlendirilmesi
Evoulotion of the short sea shipping in Marmara region
  1. Tez No: 252701
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Ulaşım, Marine, Marine Engineering, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin artan üye sayısı ve ticaret hacmindeki artışa paralel olarak karayolu üzerindeki yük artışını iç su yolları ve deniz taşımacılığına kaydırılması politikasının sonucu, Kısa mesafe Denizyolu Taşımacılığı KMDT (Short Sea Shipping) Avrupa'da başarılı bir ulaştırma modeli olarak ortaya çıkması ve özellikle Marmara Bölgesi ulaşımındaki yeri incelenmiştir. Bu çerçevede AB'de Kısa Mesafeli Denizyolu Tanıtım Merkezleri ( Short Sea Promotion Centers) kurulmuştur. KMDT'nın en önemli özelliği taşıma şekilleri arasındaki rekabet anlayışı yerine, birbirlerini tamamlama anlayışının olmasıdır. Bu sistemle entegre bir ulaşım yapısı ve ağı oluşturulabilmekte ve bu ağ üzerinde lojistik hizmetleri optimum verimlilikle sunulabilmektedir.Bu çalışmada öncelikle tanımlar ve genel bilgiler verilmiştir.Burada amaçlanan kavramların oturtulması ve kavram karışıklıklarının önüne geçilmesidir.Kısa mesafe Denizyolu Taşımacılığı'nı cazip kılan hususlar incelendiğinde;- Kara taşımacılığından daha ucuz,- Güvenli,- Enerji maliyeti az,- Düşük yatırım maliyetli,- Çevre dostu,- Ülkenin ekonomik gelişmesine katkısı ve dolayısıyla istihdam yaratması olarak görülmektedir.KMDT'nın potansiyelinin şimdiden güçlü bir şekilde desteklenmesi ve geliştirilmesi ileride çevresel ve toplumsal faydalarının artmasında etkili olacak, ayrıca taşımacılığın istikrarlı büyümesini ve bu taşıma modelinin sağlıklı gelişmesini beraberinde getirecektir.Çalışmada üzerinde durulan nokta; ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olması ve bir iç deniz olan Marmara Denizinin bulunması, KMDT'nın en iyi uygulanabilecek yerlerden biri olduğunu göstermeye çalışmaktır. Özellikle Marmara Bölgesindeki üretim, iç ve dış ticaretin çok yoğun olması, ayrıca bölgenin Asya ile Avrupa arasındaki köprü görevi ve büyük bir lojistik üs olması bölgede karayolu taşımacılığının yoğun olmasına neden olmaktadır. Bu aşırı yoğunluk maliyet artışları, gecikmeler, sıkışıklık, yaşam kalitesini düşüren çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu trafiği azaltmak için bir çok proje ve araştırma yapılmış olmasına rağmen kalıcı bir çözüm getirilememiştir.Bu çalışmada, Kısa mesafe Denizyolu Taşımacılığı'nın ülkemizde geliştirilmesinin faydaları, Marmara Bölgesinde geliştirilmesi halinde bölge yük ve yolcu trafiğine, taşıma maliyetlerine ve çevreye sağlayacağı katkılar belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been written about short sea shipping within the European Union (EU) and especially in Marmara Region as a means of shifting goods from road to sea and of achieving a sustainable economic development. As a result, Short Sea Shipping Promotion Centers have founded in European Union. One of the most important aspects of short sea shipping is having a supporting idea of each other instead of competitiveness idea among transportation ways. With this system, an integrated transportation unit and service can be established and logistics services can be supplied with optimum power by this service.In this study, definitions and general information are written. The purpose of this is to give the meaning of words and prevent confusion of the words.The reasons making short sea shipping valuable are:Cheaper than road transport,Safe,Lower energy cost,Lower investment cost,Friendlier to the environmentThe support to the development of the country economically and so supplying job.The powerful support and development of the short sea shipping potential will be effective in the increase of environmental and social benefits and also the usual growth of short sea shipping and the healthy improvement of this transportation.Staple subject of this study; try to show that Turkey is one of the best short sea shipping liners because of it is bathing with seas and it has Marmara which is a inland sea. Especially product in Marmara Region, extensive domestic and foreign trade also bridge duty between Asia and Europe and being a big logistics place cause road traffic and freight density. This density cause cost increase, delays, congestion and environment pollution.In this study, I will try to determine advantages of short sea shipping development in Turkey and make contribution of cargo and passenger transport traffic, transport rates and environment if well done in Marmara Region.