SrSO4 (selestit)'ın karbonatlı çözeltide çözündürülmesi
Leaching of SrSO4 (celestite) in carbonate solution
- Tez No: 252703
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM KAHRUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, selestit (SrSO4) konsantresinin amonyum karbonat çözeltisinde çözünme kinetiği incelenmiştir. Selestit konsantresinin çözünme hızı üzerine karıştırma hızı, çözelti konsantrasyonu, tane boyutu ve sıcaklık gibi proses parametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Reaksiyon hızının artan amonyum karbonat konsantrasyonları ile azaldığı ve artan sıcaklık ile arttığı belirlenmiştir. Reaksiyon hızı amonyum karbonat konsantrasyonuna göre -0,8. mertebeden ve selestitin çözünme reaksiyonuna ait aktivasyon enerjisi de 60,4 kJ.mol-1 olarak bulunmuştur..Uygulanan deney koşullarında karıştırma hızının çözünme hızı üzerine etkisi olmamıştır. Çözünme reaksiyonuna ait hız bağıntısı, ?Daralan Çekirdek? modelinden yararlanılarak türetilmiştir. Çözünme reaksiyonunun ?Kimyasal Reaksiyon? kontrolünde yürüdüğü belirlenmiş ve fraksiyonel dönüşüm ile süre arasındaki bağıntı aşağıdaki şekilde elde edilmiştir.Bu bağıntıda, k0 = 21,232 (mol.cm-3)1,8 cm.dak-1, ? = 0,02 mol.cm-3, R = 64.10-4 cm olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the dissolution kinetic of celestite concentrate (SrSO4) in the ammonium carbonate solution was investigated. The effects of process parameters such as stirring speed, solution concentration, particle size and temperature on the dissolution rate of celestite concentrate were investigated. It was determined that reaction rate decreased with increasing ammonium carbonate concentration and increased with increasing temperature. The reaction rate was also found to be of -0.8th order with respect to ammonium carbonate concentration. Activation energy for the dissolution reaction of celestite was found as 60.4 kJ.mol-1.It was observed that the stirring speed did not have any effect on the reaction rate in the experimental conditions applied. The rate equation for the dissolution reaction was derived from ?Shrinking Core Model?. It was determined that dissolution of reaction was controlled by ?Chemical Reaction Step? and relationship between fractional conversion and the time was obtained as follows:In this equation, it was found that k0 = 21,232 (mol.cm-3)1,8 cm.min-1, ? = 0,02 mol.cm-3, R = 64.10-4 cm.