Osteoporoz ve kromozom hasarları arasındaki ilişkinin insan periferik kan lenfositlerinde araştırılması
An investigation of the relationship between osteoporosis and chromosome damage in human peripheral blood lymphocytes
- Tez No: 252714
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Periferik kan lenfositlerinde mikronükleus (MN) oluşumları ile ölçülen kromozom hasarlarının ve lenfositlerdeki proliferatif etkinliğin osteoporoz ile olan ilişkisinin incelendiği bu tez çalışmasında, postmenopozal osteoporoz teşhisi konmuş 30 hasta ve 30 sağlıklı bireye ait olan kan örneklerinde kromozom hasarları periferik kan lenfosit kültüründe MN oluşumları olarak incelenmiştir.Hasta ve kontrol grubundaki her bir bireyin doğal ve hidrojen peroksit (H2O2 ) uygulaması sonucu oluşan MN frekansları arasındaki karşılaştırma eşleştirilmiş t-testi (paired t-test) ile yapılmıştır. Hasta ve kontrol grubunun birbirleri ile karşılaştırılması ise eşleştirilmemiş (unpaired t-test) t-testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between osteoporosis and both chromosome damage measured as a micronucleus in peripheral blood lymphocytes and proliferation efficiencies of lymphocytes were investigated by measuring chromosome damage as a MN in peripheral blood lymphocyte cultures from 30 patients diagnosed with osteoporosis and 30 healthy persons.Natural MN frequencies and MN frequencies obtained after hydrogen peroxide (H2O2 ) application of each person in patient and control groups were compared by paired t-test.