Yeni gemi finansman analizi
New ship finance analysis
  1. Tez No: 252715
  2. Yazar: ZAFER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Ekonomi, Marine Science, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada yeni gemi finansman analizi ve ikinci el gemi finansmanı analizi incelenmiştir. Genel bilgi kısımlarında gemiler hakkında bilgiler verilmiş, gemi sicili ve elverişli bayrak hakkında detaylı bilgiler verilmiştir. Bir sonraki bölümde finansal sistem ve unsurları hakkında bilgiler verilmiş ve finansal piyasalar açıklanmıştır. Daha sonraki bölümde denizcilik piyasalarında finansman hakkında bilgiler verilmiş, gemi yatırımı finansmanı açıklanmıştır. Gemi yatırımın finansman kaynakları detaylarıyla açıklanmıştır. Gemi İnşa sanayisi hakkında genel bilgiler verilmiş olup, dünya gemi inşa sanayisi ve Türkiye gemi inşa sanayisi incelenmiş ve detaylı bilgiler verilmiştir. Son bölümde gemi finansman şekilleri incelenmiştir. Yeni gemi finansman süreçleri detayları incelenmiş, ilgili konu örnek üzerinde açıklanmıştır. Daha sonra ikinci el gemi finansmanı incelenmiş ve ilgili konu örnek üzerinde açıklanmıştır. Diğer finansman şekilleri olan, K/G, K/S ve Mezzaine finans şekilleri hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç kısmanda çalışma ile ilgili bulgular açıklanmış mevcut bilgi ve bulgular ışığında sonuç kısmı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn this study new ship finance analysis and second hand ship finance analysis were examined. İn the generally part the detail information was given about ships, ship register and open flag. The next part of this stage the information was given about finance system and finance markets was explained. The next part in this study the information about was given maritime market finance and what is ship invensment finance that question was explained. Ship İnvensment finance ways were written. General information was given about shipyard industry and in the second step The World Shipyard İndustry and Turkey shipyard industry was explained and was given detail information .Before final part the information was given about part of ship finance and part of ship finance progress was explained .Especially new building ship financing and second hand ship financing. Examples were written about new building ship finance and second hand ship finance .İn the other hand other parts of ship financing progress were explained K/G, K/S and Mezzaine finance .İn the final part the information was given about finding and then the result was written.