Marmara adası litoral bölgesinde yaşayan dekapod (Crustacea) türleri ve bazı ekolojik özellikleri
Decapod (Crustacea ) species living on littoral zone of Marmara island and their some ecological properties
  1. Tez No: 252719
  2. Yazar: BEGÜM AYFER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSAMETTİN BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışması, Marmara Adası litoral bölgesinde yaşayan dekapod krustase türlerini ve bu türlerin bazı ekolojik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, 12-17 Mayıs 2008 ve 17-22 Kasım 2008 tarihlerinde, belirlenen 12 istasyondan (6'sı kıyı, 6'sı açık) dekapod krustase örnekleri toplanmıştır. Örnekler kıyıdan el ve el kepçesi, açıktan ise algarna ile elde edilmiştir. Ayrıca her istasyonda deniz suyunun sıcaklık, tuzluluk ve çözünmüş oksijen değerleri de ölçülmüştür.Çalışma sonucunda, 13 familyanın 15 cinsine ait toplam 17 tür ve 1199 birey elde edilmiştir. Bu türlerden biri (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) Dendrobranchiata, üçü [Palaemon elegans Rathke, 1837; Plesionika heterocarpus (A.Costa, 1871); Aegaeon lacazei (Gourrent, 1887)] Caridea subordosuna, biri [Nephrops norvegicus (Linnaeus, 1758)] Reptantia subordosunun Nephropidea infraordosuna, beşi [Pisidia bluteli (Risso, 1816); Pisidia longimana (Risso, 1816); Porcellana platycheles (Pennant, 1777); Clibanarius erythropus (Latreille, 1818); Diogenes pugilator (P.Roux, 1829)] Anomura infraordosuna ve yedisi [Dromia personata (Linnaeus, 1758); Maja squinado (Herbst, 1788); Carcinus aestuarii Nardo, 1847; Polybius (Polybius) depurator (Linnaeus, 1758); Polybius (Polybius) vernalis (Risso, 1827); Xantho poressa (Olivi, 1792); Pilumnus hirtellus (Linnaeus, 1761)] Brachyura infraordosuna dahildir. Elde edilen türlerden Parapenaeus longirostris (429 birey), Diogenes pugilator (153 birey), Polybius (Polybius) depurator (362 birey) ve Xantho poressa'nın (137 birey) yaşadıkları ortamda diğer türlere göre birey sayısı bakımından daha baskın olduğu görülmüştür. Ayrıca, Marmara Adası litoral bölgesinden şimdiye kadar bildirilmiş türlere ek olarak sekiz tür [Aegaeon lacazei, Nephrops norvegicus Pisidia bluteli, Pisidia longimana, Porcellana platycheles, Diogenes pugilator, Dromia personata, Polybius (Polybius) vernalis] rapor edilmiştir.Bu çalışma ile, Marmara Adası litoralinden bildirilen 17 türün yaşadıkları ortamların bazı ekolojik özellikleri (sıcaklık, tuzluluk, çözünmüş oksijen) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the decapod crustacea species living on the littoral zone of Marmara Island and to discover some ecological properties of these species. Decapod crustacea species were collected from 12 stations (6 of them from shore, 6 of them from offshore) on May 12-17, 2008 and November 17-22, 2008. Decapod species were collected by hand and handscoop from the shore and by beam trawl from offshore stations. Furthermore, temperature, salinity and dissolved oxgyen values of the sea water were determined at each station.Totally 17 species and 1199 individuals belong to 15 genus of 13 familia were obtained at the end of the study. One of these species (Parapenaeus longirostris Lucas, 1846) belongs to Dendrobranchiata, three of them [Palaemon elegans Rathke, 1837; Plesionika heterocarpus (A.Costa, 1871); Aegaeon lacazei (Gourrent, 1887)] belong to subordo Caridea, one of them [Nephrops norvegicus (Linnaeus, 1758)] belongs to infraordo Nephropidea, five of them [Pisidia bluteli (Risso, 1816); Pisidia longimana (Risso, 1816); Porcellana platycheles (Pennant, 1777); Clibanarius erythropus (Latreille, 1818); Diogenes pugilator (P.Roux, 1829)] belong to infraordo Anomura and seven of them [Dromia personata (Linnaeus, 1758); Maja squinado (Herbst, 1788); Carcinus aestuarii Nardo, 1847; Polybius (Polybius) depurator (Linnaeus, 1758); Polybius (Polybius) vernalis (Risso, 1827); Xantho poressa (Olivi, 1792); Pilumnus hirtellus (Linnaeus, 1761)] belong to infraordo Brachyura of subordo Reptantia. Parapenaeus longirostris (429 individuals), Diogenes pugilator (153 individuals), Polybius (Polybius) depurator (362 individuals) and Xantho poressa (137 individuals) were observed as dominant when compare with the others according to individual numbers in their habitats. Moreover, 8 new species [Aegaeon lacazei, Nephrops norvegicus, Pisidia bluteli, Pisidia longimana, Porcellana platycheles, Diogenes pugilator, Dromia personata, Polybius (Polybius) vernalis] were recorded in this study additionally to recent reported species from the littoral zone of Marmara Island.Some ecological properties (temperature, salinity, dissolved oxygen) of living habitats of 17 species which were reported from littoral of Marmara Island were brought to light with this study.