Performansa dayalı tasarım ile binaların sismik değerlendirmesi: Bir durum çalışması
Seismic evaluation of buildings via performance based design: A case study
- Tez No: 252722
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tez çalışmasının amacı Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007 (DBYBHY'07)`de yer alan performans esaslı hesap yöntemlerini içeren temel kavramları irdelemek ve bu yöntemleri İstanbul Üniversitesi Yerleşkesi'ne ait mevcut bir yapı olan Mühendislik Fakültesi A Blok Binaları örneği üzerinde uygulamaktır. Ayrıca hesap sonuçlarına göre çıkan performans seviyelerine bağlı olarak bir güçlendirme önerisinde bulunmak ve yapılan bütün çalışmaları değerlendirmektir. Çalışma kapsamında öncelikle bir literatür taraması yapılmış, DBYBHY'07'ye göre performans kavramının tanımı, betonarme yapıların performansa dayalı analiz ve değerlendirme konularına ilişkin bilgiler ve performansa dayalı hesap yöntemleri verilmiştir. Daha sonra durum çalışması olarak incelenen binaya ait genel bilgiler, yapılan modeller ve varsayımlar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Yapının doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan analizleri sonucu ?Hemen Kullanım? ve ?Can Güvenliği? performans hedeflerini sağlamadığı görülmüş, yapı için uygulamaya yönelik alternatif bir güçlendirme önerisi hazırlanmış ve DBYBHY'07'ye göre hedeflenmesi gereken performans seviyelerini sağladığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis is to study the basic of the performance-based analysis methods included in the Turkish Earthquake Code,2007 (TEC?07) and apply these methods on the existing Block A buildings of the Engineering Faculty located in the Avcılar Campus of Istanbul University. Additionally, according to the results and depending on the performance levels a strengthening proposal is made and an evaluation of results is presented. A literature review was performed and a definition of performance concept according to TEC?07, performance-based analysis and evaluation methods of reinforced concrete structures are presented. Next, general information and assumptions about the structural models are described in detail. As the results of linear elastic and non-linear elastic analyses, it was seen that the structure doesn?t provide ?Immediate Occupancy? and ?Life Safety? performance targets. A strengthening suggestion that is practically applicable was prepared for the structure and it was shown that the structures provided the performance target levels according to TEC?07.