Lojistık açıdan proje taşımacılığı
Project transport from logistics angle
- Tez No: 252723
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN AKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Proje taşımacılığı, özellikle ağır, havaleli, hacimli (fazla uzun, fazla geniş veya fazla yüksek) yani gabari dışı eşyaların taşınmasında kullanılır. Bu tip eşyalar genellikle kamu/özel sektör fabrika, rafineri, madencilik, enerji, inşaat vb. altyapı yatırımlarında gerekli olan malzemeler, cihazlar veya donanımlardır.Proje lojistiği ise taşımacılık operasyonlarının yanında müşteriden gelen özellikli dağıtım, depolama veya elleçleme gibi karmaşık lojistik operasyon ve görevleri de kapsamaktadır.Bu tez çalışmasının amacı proje taşımacılığı ve proje lojistiği hakkında bilgi sağlamak, entegre lojistik yönetimi ile katma değerli hizmetler sağlayarak tüm bu çalışmaları bir merkezde buluşturup verimliliği sağlamaktır.Bu tez çalışmasının teorik kısmında proje taşımacılığı ve lojistiği hakkında genel bir bilgi verilecek, süreçlerin tanımı yapılıp inşaat lojistiği ile ilişkisi aktarılacaktır.Çalışmanın uygulama kısmında ise bir inşaat şantiyesine beyaz eşya nakli projesi ile ilgili olarak talep dönemi belirsizliği karşısında, en uygun uluslar arası taşıma türü ve depo yerinin tespiti anlatılacak, planlama ve proje sonrası sonuçlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Project transportation is used especially for the out of loading gauge cargoes which are extra long, extra large or extra high. This kind of cargoes are generally materials, devices or equipments which are necessary for the intrastructure investments such as factories, refineries, mining, energy or constructioncompanies in either public owned and private ones.Project logistics involves complete logistic operations and duties like qualified distribution, storage or handling besides the transportation operations.The purpose of this thesis study is to provide for the information about the project transportation as well as project logistics making the value added services within the intregrated logistics management more productive.In the theoretical part of this thesis study information about the project transportation and project logistics is given, the processes are defined and its relationshipwith the construction logistics is explained.In the application part of the study however, the choice of the most suitable international transportation mode and storage area for the project of the transfer of the home appliances to a construction site against the uncertainty of the demand term is examined and the results of the project is thence evaluated.