Aromataz inhibitörlerinden aromasin'in Ehrlich ascites tümörü üzerine etkisi
The effect of aromasin from aromatase inhibitors on Ehrlich ascites tumor
- Tez No: 252732
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hormon bağımlı meme kanseri gelişiminde önemli rolü olan östrojenin, aktivitesinin engellenmesi ya da sentezinin inhibe edilmesi, meme kanserinin endokrin tedavisinde temel prensiptir. Günümüzde ise, androjenlerin östrojene dönüşümünden sorumlu olan aromataz enzimini bloke eden üçüncü kuşak aromataz inhibitörleri seçici bir tedavi seçeneği olarak kullanılmaktadır. Aromasin, geri dönüşümsüz, steroidal, üçüncü kuşak, aromataz inhibitörüdür ve etken maddesi eksemestandır.Bu çalışmada, fare meme adenokarsinomundan kökenlenen Ehrlich ascites tümör (EAT) hücreleri ile farelerde oluşturulan deneysel tümörler üzerine bir aromataz inhibitörü olan Aromasin'in etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Aromasin'in EAT hücreleri üzerindeki etkileri, çoğalma hızı, işaretlenme indeksi ve mitoz indeksi gibi kinetik parametrelerin incelenmesiyle değerlendirilmiştir.Çalışmada öncelikle EAT hücrelerinin östrojen reseptörü pozitif olarak tanımlanmış ve 3x106 EAT hücresi, Balb-C ırkı erişkin dişi farelerin peritonu içerisine enjekte edilerek, deneysel tümör oluşturulmuştur. Günlük 250 µg Aromasin dozu hücre inokülasyonundan sonraki yirmi dördüncü saatte başlamak ve yirmi dört saat aralıklar ile olmak üzere, farelere enjeksiyon ve sindirim sistemi yolları ile uygulanmıştır. Hücre inokülasyonundan sonraki ikinci, üçüncü, beşinci, yedinci, onuncu ve on ikinci günlerde kontrol ve deney gruplarındaki hayvanlarda çoğalan tümör hücreleri toplanarak, kinetik parametreler incelenmiş ve kontrol grubu ile deney grupları arasındaki farklar saptanmıştır.Bu çalışma ile, üçüncü kuşak aromataz inhibitörlerinden Aromasin'in EAT hücrelerinin çoğalmasını üçüncü, beşinci ve yedinci günlerde inhibe ettiği ve belirtilen günlerde uygulamanın enjeksiyon yolu ile olmasının daha yüksek bir inhibisyona neden olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Oestrogen is the major stimulus driving the growth of hormone-dependent breast cancer, and most forms of endocrine therapy are directed towards inhibiting, or interfering with oestrogen activity. However, currently, third generation aromatase inhibitors which work by inhibiting the action of the enzyme aromatase, which converts androgens into estrogens are used more selectively in the treatment of breast cancer. Aromasin is an irreversible, steroidal, third generation aromatase inhibitor in which the efficient substance is Exemestane.In the present study, it was aimed to investigate the effect of Aromasin on mice which were formed breast tumor model using Ehrlich Ascites Tumor (EAT) cells, derived originally from a mouse mammary adenocarcinoma. The effects of Aromasin on EAT cells were evaluated by the kinetic parameters including tumor weight, mitotic index and labelling index.At first, tumors were induced in adult female Balb/C mice by intraperitonealy injection of 3x106 EAT cells which were shown to express oestrogen receptors and the animals treated with Aromasin that was administrated intraperitoneally or orally. Control and Aromasin-treated animals (250 mg, daily) were killed and tumor cells with asicetes fluid was collected on second, third, fifth, seventh, tenth and twelfth days after the cell inoculation and then kinetic parameters were determined.This study shows that third-generation aromatase inhibitor Aromasin inhibits EAT cells proliferation the third, fifth and seventh days and intraperitoneal application of this drug is more effective than oral application.