Hypericum retusum Aucher bitkisinin farklı çözücülerde hazırlanan ekstraktlarının antioksidan etkileri
Ekstracts prepared in different solvents of Hypericum retusum Aucher plants antioxidants effects
  1. Tez No: 252772
  2. Yazar: YASEMİN AKGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZUHAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Hypericum retusum Aucher, Hypericaceae ailesine mensup otsu bir bitki türüdür. Hypericum'ların dünyada 400'ü aşkın, Türkiye' de ise 70 farklı türü vardır. Bitkinin kanıtlanmış etkilerinden bazıları yara iyileştirici, antidepresif ve antiseptik olmasıdır. Bitkinin farklı türleriyle ilgili çok sayıda araştırma vardır, ancak H. retusum türünün antioksidan etkisi daha önce hiç çalışılmamıştır.Bu çalışmada; H. retusum bitkisinin toprak üstü kısımları petrol eter, hegzan, etilasetat ve metanol özütlerinin antioksidan etkileri araştırıldı. Antioksidan aktivite; toplam fenolik bileşen miktarı (Folin & Ciocalteu reaktifi yöntemi), toplam flavonoid miktarı, DPPH (1,1-difenil-2-pikril hidrazil) radikalini, hidroksi radikalini söndürme, indirgeme gücü ve metal şelatlama aktiviteleri ölçülerek belirlendi. H. retusum'un özütleri DPPH radikal sisteminde antioksidan aktivite sergiledi. Diğer bir antioksidan test olarak metal şelatlama aktivitesi incelendi ve bitki özütlerinin değerinin EDTA'dan düşük olduğu bulundu. İndirgeme gücü değerlerinin yüksek olduğu, OH radikali deneyinde sonuçların dikkat çekici olduğu görüldü.Bu sonuçlar, bize H. retusum'un yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.Sonraki çalışmalar petrol eter, hegzan, etilasetat ve metanol özütlerinin karakterizasyonuna yönelik olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Hypericum retusum Aucher Guttiferae family member is a bush type. 400 more than the world Hypericums, in Turkey there are only 70 different types. Some of the proven effects of plant is wound healing, wolf-down, antidepresif and antiseptic. Many different types of plant research are related to, but antioxidant effects of H. retusum type has not been previously ever work.In this work, the antioxidants activity of H. retusum aerial parts were determined on methanol, etlylacetate, petroleum ether, hegsane extracts. Total phenolic contents of extracts were quantified with the Folin & Ciocalteu reagent. Besides total flovonoid, DPPH (1,1-diphenyl-2-picryllhydrazyl), hydroxyl radical scavenging, reducing power and iron chelation. H.retusum extracts showed antioxidants activity in the DPPH radical system.Total antioxidant activity methods as phenolic components, to resolve the activity of radicals, Metals chelate activity, has been looking into the demotion of the power. Another antioxidant activity tests of H.retusum extracts on iron chelation were found lower then EDTA. Reducing power values were higher and hydroxyl radicals in the experimental results have been remarkable.These results shows, H.retusum?s has the highest antioxidant activity. Further studies should be aimed characterize of the petroleum ether, hegsane, etlylacetate and methanol extracts.