Bazı Hypericum türlerinin total yağ asidi miktarı ve yağ asidi bileşenleri
Total lipid contents and fatty acid composition in some of Hypericum species
- Tez No: 121405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ÇETİN ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bazı Hypericum Türlerinin Total Yağ Miktarları ve Yağ asidi Bileşenleri Bu çalışmada Hypericum hyssopifolium (Chaix) var microcalycinum (Boiss & Heldr), Hypericum ret us um Aucher, Hypericum scabroides (Robson & Poulter), Hypericum scabrum L., Hypericum triquetrifolium Turra türlerinin total yağ miktarı ile yağ asidi bileşenleri araştırılmıştır. Bu türlerin total yağ miktarları % 0.11 ve % 0.35 arasında bulunmuştur. İncelenen türlerin yağ asidi bileşenleri; metilasyondan sonra, GC ve GC/MS aracılığı ile tespit edilmiştir. Hypericum türlerinin yağ asidi bileşenleri içinde palmitik, linoleik ve linolenik asitler major bileşenler olarak saptanmıştır. Çalışmada yaygın olarak bulunan yağ asitlerinin yanında; Hypericum hyssopifolium (Chaix) var microcalycinum (Boiss & Heldr) ve Hypericum retusum Aucher türlerinde bitkilerde yaygın olarak bulunmayan 3-OH yağ asitleri de ( C 14:0, 3- OH; C 1 6:0, 3-OH ve C 1 8:0, 3-OH ) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Lipid Contents and Fatty Acid Composition in Some of Hypericum Species In this study, total lipids contents and fatty acid composition of Hypericum hyssopifolium (Chaix) var microcalycinum (Boiss & Heldr), Hypericum retusum Aucher, Hypericum scabroides (Robson & Poulter), Hypericum scabrum L., Hypericum triquetrifolium Turra species have been investigated. Total lipid contents of these species were found to be between 0.1 1 and 0.35 %. After the methylation, fatty acid composition of these six species were determined by GC and GC/MS. The oils of these Hypericum species contain palmitic, linoleic and linolenic acids as the major component of faty acids. In this work, besides of the common fatty acids, three unusual 3 -OH fatty acids, (C 14:0, 3-OH; C 16:0, 3-OH ve C 18:0, 3-OH) have been dedected from Hypericum hyssopifolium (Chaix) var microcalycinum (Boiss&Heldr) and Hypericum retusum Aucher.