Ham petrol üretim sahalarına yönelik kablolu ve kablosuz telemetri yardımıyla pc....
- Tez No: 252796
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tezle, uzaktaki hampetrol kuyularınndaki yeraltı pompalarınn mevcut telsiz sistemi kullanılarak, PC yardımıyla, çok düşük maliyetle, uzaktan çalıştırılması/durdurulması, akışmetrelerden geçen akış bilgilerinin, basınç bilgilerinin, tank seviyelerinin, gerilim ve akım değerlerinin alınması, işlenmesi ve bir data kütüğünde de tutulması hedeflenmiş ve yerine getirilmiştir.Burada işletimin ilk aşaması; bilginin PC'deki dijital ortamdan kodlanarak gönderilmesi ve ulaştığı yerde kodlarının çözülerek tekrar dijital olarak anlamlandırılabilmesidir. Ayrıca, karşılıklı haberleşmenin matematiksel ilkelerini de düzgün bir şekilde belirlemek, kurulacak haberleşme çatısının omurgasını oluşturmuştur.Geniş bir alandan bilgi almayı ve mümkün olduğunca çabuk bir müdahaleyi gerektiren,petrol üretim sahaları için geliştirilmiş bu çalışma, başka sektörler içinde çok çabuk adapte edilebilecek bir tasarım yapısına sahiptir. Optimum malzeme kullanımıyla hem işçilik hemde maliyetler en alt seviyede tutulmuş, hem de kullanılan malzemelerin tüm Türkiye elektronik pazarlarında bulunabilirliği yedek parça sağlama ve servis kolaylığını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this project, with help of a PC, at very low costs, using exisiting radio system, starting and stopping of submersible pumps in the oil wells, readings of flow rates passing the flowmeters, pressures, tank levels, voltage and current levels, processing and keeping data in a database are performed succesfully.Here, the first stage of the operation is the transmitting of information from the digital media in a PC by coding and its getting re-meaning in digital by decoding at the destination place. Besides, the determining mathemetical principals of the mutual communication as being right has constituded the spine of whole framework.This study developped for oilfields where it needs gathering data from large areas and rapid interference as soon as possible has a design easily adaptable also for other sectors. By using of optimum material, both labor and material costs are kept at the possible lowest level, and also easy availibility of used materials in all Turkish electronics markets increased easiness of service and support of spare parts