Lantanid halid-alkali halid ikili sıvı karışımların yapısının incelenmesi
Investigation of structure of lanthanide halide-alkali halide binary liquid mixtures
  1. Tez No: 252804
  2. Yazar: NESRİN ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. GEDİZ AKDENİZ, PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lantanid halidler (LnX3) (Ln: La, Ce, Pr, Nd, Pm, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb ; X: F, Cl, Br, I ) ve bunların alkali halidlerle (AX) (A: Li, Na, K, Rb, Cs; X: F, Cl, Br, I) olan sıvı karışımları halojen lamba endüstrisi ve nükleer reaktör teknolojisinde önemli kullanım alanlarına sahiptirler. Bu karışımların yapılarının anlaşılması, teknolojinin ilerlemesi doğrultusunda önem kazanmıştır.Bu tez çalışmasında, bir iyonik potansiyel modeli ve iyonik kümelerin yapı analizi için uygun bir molekül dinamiği programıyla, lantanid halid ve bunların alkali halidlerle olan kompleks sıvı karışımlarının denge yapıları, bağ uzunlukları ve bağ açıları incelenmiştir.Lantanid halidlerin alkali halidlerle olan karışımlarında, nadir toprak (lantanid) atomunun halojenlerle dörtlü koordine olarak oluşturduğu yapıların simetri ve simetri yapısında olduğu görülmüştür.ALnX4 sıvı karışımlarının bağ uzunlukları, bağ açıları ve denge yapılarının, polarizasyon enerjisi içeren potansiyel modeli kullanılarak incelenmesiyle, elde ettiğimiz sonuçların daha sonra yapılacak olan çalışmalara yardımcı olacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Lanthanide halides (LnX3) (Ln: La, Ce, Pr, Nd, Pm, Sm, Eu, Gd, Tb, Dy, Ho, Er, Tm, Yb; X: F, Cl, Br, I) and their liquid mixtures with alkali halides (AX) (A: Li, Na, K, Rb, Cs; X: F, Cl, Br, I) have important usage area in nuclear reactor technology and halogen lamp industry. As the technology advances, structure of these mixtures should be well understood.In this thesis study, we have studied equilibrium structures, bond lengths and bond angles of molecular clusters of lanthanide halides and their liquid mixtures with alkali halides by an ionic potential model and corresponding molecular dynamic program for analyzing ionic clusters structure.In mixtures of lanthanide halides with alkali halides, structure of fourfold coordination rare earth (lanthanide) atom with halogens are and symmetry.We hope that our results of investigation equilibrium structures, bond lengths and bond angles of liquid ALnX4 mixtures with potential model that include polarization energy would help latter works.