Karbon nanotüplerin adsorpsiyon işlemlerinde kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of applicability of carbon nanotubes on adsorption operations
  1. Tez No: 252810
  2. Yazar: ÖZGE NURHAYAT ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı ileri teknoloji ürünü karbon nanotüplerin sulu ortamdan çeşitli kimyasal maddelerin adsorpsiyonunda kullanılabilirliğinin incelenmesidir.Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk aşamada çeşitli organik asitlerin, sulu çözeltilerinden karbon nanotüplerle adsospsiyonu incelenmiştir. Karboksilli asitler bir çok endüstriyel alanda yaygın olarak kullanılan biyoteknolojik maddelerdir. Bu nedenle karboksilli asitlerin elde edilmeleri ve ürün karısımlarından ayrılmaları önemli bir bilimsel ve ekonomik problemdir. Çalışmada kullanılan organik asitler sitrik asit, laktik asit, tartarik asit ve glikolik asittir. Önemli bir biyoteknolojik madde grubu olan karboksilli asitlerin sulu çözeltilerinden elde edilebilmesine ilişkin deneysel veriler elde edilmiştir.Hidrosikarboksilik asitlerin farklı başlangıç konsantrasyonları hazırlanmış ve sabit nanotüp miktarıyla 25, 35 ve 45 °C'deki adsorpsiyon etkinlikleri belirlenmiştir.Adsorpsiyon sonrası sulu faz analiz edilmiş, başlangıç konsantrasyonu ve sıcaklık arttıkça adsorpsiyon etkinliğinin azaldığı gözlemlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde ise atık sulardaki nikel, kadmiyum gibi ağır metallerin karbon nanotüplerle adsorpsiyonu incelenmiştir. Nikel ve kadmiyum sülfat çözeltileri hazırlanmış ve değişen nanotüp miktarları ile temasa getirilmiştir.Yapılan çalışmada optimum nanotüp miktarı belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine a variety of chemicals adsorption with an advanced technology products carbon nanotubes from the aqueous media.This project has two parts. In the first part, adsorption of different organic acids by carbon nanotubes from aqueous solutions was studied. Carboxyllic acids are biotechnological substances that used in many industries extensively. Therefore production and seperation of carboxylic acids from product mixtures are important scientific and economical problems. Citric acid, lactic acid, tartaric acid and glycolic acid have been used in this study as an organic acid. Carboxylic acids are important biotechnological substances. Experimental data of carboxylic acids, which are gotten from aqueous solution, were obtained.Hydroxy carboxylic acid solutions having different initial concentration were prepared and the adsorption activity was obtained with constant amount of nanotubes at 25, 35 and 45 oC. When the initial concentration and temperature increased, adsorption activity has decreased.In the second part of the project, the adsorption of heavy metals ( cadmium, nickel ) from wastewater was studied. Nickel and cadmium sulfate solutions were prepared and optimum amount of carbon nanotubes was determined with using different amounts ofcarbon nanotubes.