İstanbul örneğinde mimari yapıların bitkilendirilmesi üzerine araştırmalar
Studies on the planting of architectural buildings at the example of Istanbul
  1. Tez No: 252849
  2. Yazar: ESRA AKARSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde gittikçe gelişen, büyüyen ve hızlı bir nüfus artışına sahip olan kentlerde karşımıza çıkan süreç; doğal alanların, kent içi açık yeşil alanların daralmasına ve ekolojik dengenin bozulmasına neden olmaktadır.Gittikçe azalan kentiçi açık yeşil alanların karşısında gün geçtikçe artan mimari yapılar kentlerin yavaş yavaş beton kitleleri haline gelmesine sebep olmaktadır. Gelişen kentlerde geri dönüşümü olmayacak şekilde yükselen beton yapılar, asfalt yollara dönüşen doğal alanlar, betonlaşan yeşil alanlar ortaya çıkarmaktadır. Plansız olarak yapılaşan kentlerdeki yapı adalarını yıkıp yerine, doğal alanlar ile uyumlu ve kent içi yeşil alanlara önem verilmiş yeni yaşam alanları oluşturmak çok zordur. Bu nedenle; yatay düzlemde yeşillendirme yapmanın gittikçe zorlaştığı kentlerde, düşey düzlemde yapı yüzeyleri bitkilendirmesi alternatif bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.Dünya geneline bakıldığında uzun süredir gündemde olan yapı yüzeyi bitkilendirmesi üzerine çalışmalar, ülkemiz kentleri için çok yeni ve üzerinde durulması gereken önemli bir mevzudur. Bu sebepten dolayı tez çalışması olarak bu konu seçilmiştir.Tez kapsamında; yapı yüzeylerinde kullanılabilecek bitkiler, bu bitkilerin dikim-bakım teknikleri, bu tip bitkilendirmenin avantajları?dezavantajları, kullanılabilecek destek materyalleri ve yapı yüzeyleri hakkında bilgiler verilmiştir. Yapılaşma sonucu doğal olarak yetişen bitkilerin yaşam alanlarının yok olması ve bu mekanların yeniden canlandırılabilmesi için yapılması gereken çalışmalar üzerinde durulmuştur. İstanbul ili yapı yüzeyi bitkilendirmesi üzerine araştırmalar yapılarak, bu bitkilendirme çalışmalarının doğru ve yanlış tarafları ortaya konulmuştur.Bu araştırma ile; konu hakkında yapılmış olan çalışmalarla ilgili literatürlerin değerlendirilmesi, yapı yüzeyi bitkilendirmesinde önemli olan konuların (ekolojik, hortikültürel ve teknik) ortaya konulması ve bütün bunların göz önünde bulundurularak İstanbul' a uygulanabilecek cephe yeşillendirmelerine öneri projeler oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the cities are rapidly developing and growing size. So, the population is on a high increase in those big metropolis cities. In contrast, natural areas and greenbelts are decreased, ecological balance has been damaged.The metropolis cities become to look like big concrete blocks. In developing cities; more concrete buildings are insight, and they are constructed without recycling, and natural areas have turned into an asphalt pavement. It seems quite illogical and difficult to create new life areas without well structured city plans which can provide more green and compatible areas instead of the construction of city blocks which are at the center of the cities. Many different studies have been done on planting of building surface in the global World. Also, in our country, it is new and very important subject.This thesis aims to challenge information about plants which will be used on building surfaces, for sewing and caring methods of these plants. There are some points mentioned which regard to disappearing life areas of naturally growing plants and refreshing areas henceforward, some studies are explained regarding to concern to city of Istanbul where planting of building surfaces, no matter true or false the explanations are presented in part of this study.With outcomes of this project, it has been aimed that all related information to planting of building surface are explained. The architectural buildings in Istanbul thought to be illustrated as a material regardless to any planting right or wrong were suggested along some supportive materials.