Web tabanlı alış-veriş ve ticaretin incelenmesi
The review of web-based shopping and commerce
- Tez No: 252860
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde internet, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması nedeniyle birçok şirketler alım-satım, pazarlama, tanıtım ve promosyon gibi işlemlerini sanal ortama taşımaya başlamıştır. Uluslararası piyasalarda üstün konumda bulunan ülke ve firmalar dijital teknolojiyi en yoğun olarak kullanan kesimler olarak dikkat çekmektedir. Toplumların günlük yaşamının her alanında bilgisayar ve internet kullanımı oransal olarak arttıkça ve sanal ortamda bilgilerin, yazılı ve sayısal metinlerin işlenmesi, iletilmesi ve depolanması ile ilgili gelişmeler kaydedildikçe, ekonomik kalkınma ve ulusal refahın sağlanmasında elektronik ticaret stratejik bir önem kazanmaktadır.Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de web tabanlı alışveriş ve ticaret incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır.Çalışmanın ilk bölümünde internet'in tanımı, tarihi, hizmetleri hakkında bilgi verilmiş ve dünyada ve Türkiye'de kullanıcıların durumu araştırılmıştır.İkinci bölümde e-ticaret'in tanımı, kapsamı, araçları, avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde dünyada ve Türkiye'de e-ticaretin hacmi ve güvenliği araştırılmıştır.Dördüncü bölümde web tabanlı alışverişin tanımı ve teknik özelliklerine değinilmiş, dünyada ve Türkiye'de web tabanlı alışveriş düzeyi incelenmiştir.Çalışma web tabanlı alışveriş ve ticaretle ilgili önerilerin sunulmasıyla sonuçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Nowadays, many companies have begun to move trading, marketing, publicity and promotion of such transactions into virtual environments, because of internet, information and communication technologies become more widespread. The top international market countries and companies of the most intensive sectors has gained attention, because of their usage of digital technology. Electronic commerce is gaining a strategic importance in the economic development and national prosperity, whilst the usage of computer and internet increases proportionally, and the virtual environment of the information, text and numeric text processing, transmitting and storing related progress advances in all fields of the daily life of societies.In this study, web-based shopping and commerce in the world and in Turkey has been investigated. The paper consists of four parts.In the first part of the study, an information has been given about of the definition of internet, history, services, and the situation of the users in the world and in Turkey investigated.In the second part, the information was given about of the definition of e-commerce, scope, tools, the advantages and disadvantages.In the third part, the volume of e-commerce and security in the world and in Turkey has been investigated.The fourth part addressed the definition of web-based shopping and technical characteristics and investigated the level of e-shopping in the world and in Turkey.Study concluded with the presentation of the proposals related to the web-based shopping and commerce.