Piramid sensör tekniği ile güneş izleme sistem tasarımı
Solar tracking system design with pyramid sensor
  1. Tez No: 252868
  2. Yazar: ERKAN EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde, güneşin konumunu belirlemede sensör ve mikro denetleyici tabanlı bir güneş takip sistemi önerilmiştir. Sunulan tasarım, sistemin kurulmuş olduğu coğrafik bölgeden bağımsız olarak çalışabilmektedir.Tasarlanan sistem, güneşin pozisyonunu bulmak ve güneş ışınlarının güneş panellerine dik gelmesini sağlamak için güneş panellerinin hareketini kontrol eder. Geliştirilen güneş takip sistemi, güneşi iki eksende takip edebilmektedir. Tez gerçekleştirilirken otomatik kontrolden, güç elektroniğinden ve mekanikten faydalanılmıştır.Projede güneşin pozisyonunu belirlerken, sensörlerden alınan bilgiler yazılım aracılığı ile PIC18F4520'de algılanır. Güneşin konumunu belirlemeden önce, sensör olarak kullanılan piramidin üzerindeki 4 adet güneş pilinin akımı ADC (analog dijital konvertör) kullanarak DC voltaja dönüştürülür. ADC (analog dijital konvertör)'den alınan sinyaller mikro denetleyicide işlenir ve uygun sinyallere çevrilerek güneşin pozisyonunu bulmak için DC motoru kontrol edilir. Böylece maksimum güç ve verim elde edilir.
Özet (Çeviri)
For this thesis, the sensor and microcontroller based solar tracking system are recommended for determining of position of the sun. The system is designed regardless of geographic region therefore system can operate in any environment effectively.The design is controlled the movement of solar panel to find correct position of the sun and provide that the sun?s rays strike normal to the solar panel. The developed sun-tracking system can follow two coordinate. Automatic control, power electronics and mechanics technique were used to implement this project.In order to determine the location of the Sun, information sensed via the sensors is transmitted to PIC18F4520. Before determining the position of sun, solar cells? current (4 pcs of solar cells on the pyramid are used as a sensor in this project) is converted to DC voltage by using ADC (Analog Digital Convertor) Signal received from ADC (Analog Digital Convertor) is processed to the microcontroller and the microcontroller controls to the DC motor to finding correct position of the sun. Such that, maximum power and efficiency are accomplished.