AH ve DH kalite gemi saclarının değişik kaynak yöntemleri ve kaynak pozisyonlarındaki mekanik özelliklerinin ve mikroyapılarının irdelenmesi
Examination of mechanical characteristic and microstructure of AH and DH grade high strength hull steels in different welding methods and positions
- Tez No: 252869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANDAN BAYCIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Gemi sacları çeşitli kaynak yöntemleriyle ve değişik kaynak pozisyonlarında birleştirilir. Kaynak yöntemi ve kaynak parametreleri kaynak kalitesini doğrudan etkileyen faktörler olduğundan, farklı kaynak yöntemleri ve parametreleri de ısı girdisini değiştireceğinden, buna bağlı iç yapı ve mekanik özellikler de değişecektir. Gemi sektöründe en sık kullanılan kaynak yöntemleri elektrik ark, tozaltı ve MAG kaynağıdır. Bu tezde, 12 mm kalınlığında AH36 ve DH36 kalite yüksek mukavemetli az alaşımlı (HSLA) gemi sacları, farklı kaynak pozisyonlarında (alın, yatay, dik ve tavan) rutil ve bazik elektrotla elektrik ark kaynağı, tozaltı ve MAG kaynak yöntemleriyle birleştirilmiştir. Ana metal, ITAB ve kaynaklı bölgeden alınan numunelerin çekme, eğme, sertlik, çentik darbe deneyleri ve mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca her kaynak dikişi için ısı girdisi hesabı yapılmıştır. Farklı kaynak yöntemi ve pozisyonlardaki mekanik özellikler, ısı girdileri ve mikroyapı incelemeleriyle birlikte değerlendirilmiş ve karşılaştırılarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hull steels are joined by several welding methods and different welding positions. Welding methods and parameters are factors that directly affect the welding quality. Different welding methods and parameters will change the heat input and as a reason of this the microstructure and mechanical properties will change. In the shipbuilding industry the most used welding methods are manual metal arc, submerged arc and MAG weldings . In this thesis, 12 mm thick AH36 and DH36 grade high strength low alloy hull steels have been joined by rutile and basic electrode mauel metal arc welding, submerged arc welding and MAG welding in different welding positions (flat, horizontal, vertical, overhead). Tensile, bending, hardness, impact testing and microstructure examinations have been done for the samples which are taken from the base metal, HAZ and welding area. Furthermore, for each welding seam heat input has been calculated. Comparable study has been done by being evaluation together of mechanical properties, heat input and microstructure of different welding methods and positions.