Gelik işletmesi'nde kullanılan kollu galeri açma makinasının performansına etki eden etkenlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the performance of the roadheader used in gelik mine
- Tez No: 252888
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ ALİ AKÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Madencilikte ve inşaat sektöründe galeri ve tünel açma çalışmalarında kollu galeri açma makinalarının kullanımında büyük artış olmuştur. Ancak, Zonguldak Taşkömürü Havzası'nda ilerlemeler klasik delme-patlatma yöntemiyle yapılmaktadır. Bu çalışmada; Gelik İşletmesi'nde kollu galeri açma makinası kullanımıyla ilgili bir deneme çalışmasının aşamaları irdelenecektir. Galeri ilerlemesini yürütmek için özel bir firma Ukrayna'dan KSP42 tip kollu bir galeri açma makinası satın almıştır. Makinanın alımından önce özellikleri yeteri kadar araştırılmadığından, makinanın kullanımında ciddi sorunlar ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan sorunların kaynağına ulaşmak için araziden kayaç örnekleri alınarak üç ayrı üniversitede araştırma çalışmaları yürütülmüştür.Sonuçta, makinanın kullanıldığı yerdeki formasyonların çok zor kazılabilir sınıfta olduğu ve keski tüketiminin çok fazla olacağı kanaatine varılmıştır.Makinanın kullanıldığı 18 m2 kesitli ve 1.100 m uzunluğundaki galeride; makina kullanılarak yapılan kazı ile ortaya çıkan 1 m3 postanın maliyeti ile delme-patlatmayla ortaya çıkan postanın 1 m3'nün maliyeti karşılaştırılmıştır. Beklenenin aksine makinayla yapılan kazının maliyeti neredeyse beş kat fazla çıkmıştır. Tabii ki burada makina seçiminde yapılan hatanın etken olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
There has been a significant increase in the usage of roadheaders in gallery driving and tunneling in mining and civil area. However, gallery driving has been carried out via conventional drilling and blasting in Zonguldak Hardcoal Basin. In this study; stages of a trial use of a roadheader in Gelik Mine were investigated. A private company which has been appointed to conduct gallery driving purchased a KSP42 type roadheader to conduct the work. Since the features of the device had not been investigated sufficiently before it was purchased, serious problems were encountered during the usage. In order to reach the core of the problems rock samples were collected from the area and investigated in three different universities.As a result, it was concluded that the formation, where the machine used, was hardly excavatable and the pick consumption would be too much.The cost of 1 m3 of muck obtained by mechanized excavation was compared to the cost of 1 m3 of muck resulting from drilling and blasting in the gallery a length of 1.100 m and cross-sectional area of 18 m2. As opposed to expectations the cost of mechanized excavation is five times more than conventional drilling and blasting. It is certainly clear that the main reason for this is erroneous machine selection.