Eskişehir kent dinamiği içerisinde pazaryeri kavramının incelenmesi
Analysing of market concept in urban dynamics of Eskişehir
  1. Tez No: 252896
  2. Yazar: TAHSİN GÖRKEM ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada, semt pazarlarının mekansal nitelikleri ve etki alanlarını, Eskişehir kentinde bulunan pazaryerleri üzerinden ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, Eskişehir kentindeki semt pazarlarının, geleneksel sokak pazarlarından, çevreden yalıtılmış pazar alanlarına ve kapalı pazaryerlerine dönüşümünün nedenlerini incelenmek ve bu dönüşüme dair faklı çözüm önerileri getirmektir. Çalışma giriş ve sonuç bölümleri de dahil olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Her ana bölümün sonuna, bölüme ilişkin sonuçlar, alt bölüm olarak eklenmiştir.Giriş bölümünde, konunun kısaca tanıtılması, ikinci bölümde; alışveriş yapılarının tanımları ve tarihsel gelişimleri, pazaryerinin tanımı, sınıflandırılması ve oluşumuna etki eden faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Eskişehir kentinde bulunan pazaryerlerinin mekansal niteliklerine ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Böylece ilk defa Eskişehir kentine ait bir pazaryeri envanteri oluşturulmuştur. Bu bölümün daha sonra yapılacak çalışmalar için bir kaynak oluşturması istenmiştir. Dördüncü bölümde pazaryerlerinin günümüzde geçirdiği dönüşüm süreçleri ve farklı çözüm önerileri incelenmiştir. Yeryüzünün farklı coğrafyalarındaki başarılı pazaryeri çözümlemeleri, örnekler verilerek anlatılmıştır.Sonuç bölümünde ise elde edilen sonuçlar doğrultusunda, semt pazarlarının, geleneksel sokak dokusundan koparak bir dönüşüm süreci geçirdiği, belirli bir sınırlanma ve kapalılaşmaya doğru ilerlediği ve bu durumun farklı çözümlemelere ihtiyaç duyduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spatial properties of neighbourhood market areas and their effects have been taken up through the marketplace in Eskişehir. The purpose of study is to examine the reason of marketplace transformation in Eskişehir from traditional street markets to isolated market area and closed marketplace and then find different solutions about this transformation. The study contains of five chapters, including the introduction and conclusion. Each main chapters include conclusion subtitles.The introduction chapter briefly explains the topic and the aim of the study, and the second chapter contains the definitions of shopping buildings and historical evolution; the description and classification of marketplace. In the third chapter, information about the spatial properties of marketplace in Eskişehir is detailed. In this way, marketplace documentation of Eskişehir is obtained for the first time. This chapter of the study will be source for the probable studies about this subject in the future In the fourth chapter contains processes of transformation of marketplaces at the present time and different solutions Successful applications of marketplaces at different geographies of the world is explained with samples.In the conclusion chapter, it is emphasized that in the transformation process of market place, traditional neighbourhood pattern is moving ahead to a certain limit and closed promote progress by the obtain results. In this position, marketplaces is needed different solutions,