Visual integrated machine learning
Görsellik entegre edilmiş makine öğrenimi
- Tez No: 252928
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmamda kullanıcı verilerinden kurallar oluşturan bir yapay zeka sistemi geliştirilmiştir. Geliştirme öncesi makina öğrenimi konusu araştırılmış ve kullanıcı verilerinden kurallar keşfetmeyi daha iyi anlamak için EMERALD (Deneysel Makina Öğrenme Tabanlı Muhakeme ve Öğrenme Disiplini ) 'ın AQ yazılımı detaylıca incelenmiştir. Endüktif Öğrenme Algoritması'na (Tolun and Abu Soud, 1998) dayalı olarak geliştirilmiş bu sistem ( ILA Weather) özel grafik kullanıcı arayüzü ile kullanıcıya seçmesi için örnekler sunar ve ILA algoritmasını kullanarak kullanıcının seçimlerinden kurallar keşfeder.Grafik kullanıcı arayüzüne ait olan örnekler, Hava Durumu Eğitim Örnekleri'ni (Quinlan, 1986) kullanarak ve çeşitli resim kaynaklarının bir araya getirilmesiyle hazırlanmıştır. ILA Weather'ın geliştirilmesinde bir masaüstü uygulaması geliştirmek için geniş grafiksel kullanıcı arayüzü bileşenleri sağlayan Java Swing teknolojisi kullanılmış ve aynı zamanda açık kaynak kodlu yazılım geliştime aracı olan NetBeans IDE (Integrated Development Environment ? Entegre Edilmiş Geliştirme Ortamı) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an artificial intelligence system is developed for creating rules from user data. Before developing the subject of machine learning is researched and AQ software of EMERALD (Experimental Machine Example ? based Reasoning and Learning Disciple) is examined in detail to better understand discovering rules from user data. The developed system (ILA Weather) based on Inductive Learning Algorithm (Tolun and Abu Soud, 1998) provides examples for the user to choose through custom design graphical user interface and discovers general rules from selections of the user by using ILA algorithm.The examples belonging to the graphical user interface is prepared by using Weather Training Example (Quinlan, 1986) and by combining variety of picture sources. Java Swing technology provides wide set of GUI (Graphical User Interface) components for development of desktop applications that is used in the development of ILA Weather which is also built with NetBeans IDE (Integrated Development Environment), an open ? source software development tool.