A survey of artificial intelligence techniques for capability maturity model integration (CMMI)
Bütünleşik yetenek olgunluk modeli (CMMI) için yapay zeka tekniklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 252929
  2. Yazar: CEMALETTİN ÖCAL FİDANBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET REŞİT TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezdeki amacımız, CMMI süreç alanları kapsamında yapılan, güncel yapay zeka uygulamalarını araştırmaktır. Öncelikle, CMMI Modeli ile ilgili araştırma yapılmıştır. Sonra, yapay zeka yöntemleri kullanılarak yapılan CMMI süreç alanları ile ilgili güncel çalışmalar incelenmiştir.Tezin genel amacı, CMMI süreç alanları kapsamında yapılan yapay zeka uygulamaları hakkında bir araştırma yapmaktır. Sonuç olarak, CMMI ile yapay zeka uygulamaları hakkında gelecekte yapılabilecek araştırmalar için bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our purpose in this thesis is to investigate the current artificial intelligence applications in scope of the CMMI process areas. Firstly, research is made regarding the CMMI Model. Then, current studies about CMMI process areas by using artificial intelligence techniques were examined.The overall aim of the thesis is to perform a survey about artificial intelligence techniques conjunction with Capability Maturity Model Integration (CMMI) process areas. As a result, future work evaluation in artificial intelligence applications with CMMI was performed.