Bir dış alan varlığında iki katmanlı Ising modelinin magnetik özelliklerinin incelenmesi
The study of magnetic properties of the bilayer Ising model in an external magnetic field
  1. Tez No: 252995
  2. Yazar: DURMUŞ SEMET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CESUR EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, en düşük dereceli kümesel değişim metodunu kullanarak ferromagnetik A ve B tek tabakalarında aynı ve farklı spin durumlarını ve tabakalar arasında farklı bir etkileşme ile çiftlenimli iki katmanlı Ising modelinin magnetik özellikleri en düşük dereceli kümesel değişim metodunun kullanılmasıyla incelendi. Tabaka ve toplam magnetizasyonun termal değişimleri kapsamlıca incelendi ve durumunda sadece ikinci derece faz dönüşümü elde edildi. Diğer taraftan, tek tabakalardaki spin değerleri için hem birinci derece hem de ikinci derece faz dönüşümü elde edilir. Tek iyon anizotropisinin sadece B tek tabakası üzerideki etkisi incelendi. Tek tabaka magnetizasyonlarının sıcaklık değişimleri incelendi ve sistemi faz diyagramları farklı düzlemlerde verildi. Ayrıca toplam magnetizasyonun sıcaklığa göre davranışı ve dış magnetik alanın tüm sistem üzerindeki etkisi incelendi. Sistemde komşu tabakalar arası etkileşme ve tek iyon anizotropi parametresi arasındaki etkileşmeye bağlı olarak üçlü kritik nokta ve kompansasyon davranışı gibi ilginç magnetik özellikler bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, we study magnetic properties of a ferromagnetic bilayer Ising system consisting of two monolayers (A and B) with different spins and different interaction constants coupled together with an interlayer interaction by using the lowest approximation of the cluster variation method. The thermal variations of the layer and total magnetizations are investigated extensively and obtained only second order phase transition in the case of . On the other hand, both the first and second order phase transitions are observed for the spin values on the monolayers. The effect of single-ion anisotropy on the only B monolayer is also studied. The phase transitions of monolayer magnetizations are studied and the phase diagrams of the system are given in different planes. The temperatures dependence of the total magnetization and the influence of the external magnetic field on the all system is also examined. We find interesting magnetic properties in the system, such as tricritical point and compensation behavior, depending on the competition between the interlayer interaction and single-ion anisotropy parameter.