Bir Hıristiyan mezhebi olarak Kuveykırlar
Quakers as a Christian sect
  1. Tez No: 253066
  2. Yazar: ELİF ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Hıristiyan Katolik dünyası, Protestan hareketle birlikte önemli bir parçalanmaya şahit oldu. Ancak yeni ortaya çıkan ve Protestanlık olarak da adlandırılan grup da, yekpare olarak varlığını devam ettiremedi ve kendi içine yeni alt gruplara ayrılarak parçalanmaya başladı. Bu alt gruplardan biri de, Protestanlığın en sol kesimini temsil ettiği söylenen, İngiltere kökenli olan Kuveykırlardır.İlk lider George Fox bir türlü tatmin olamadığı uzun arayışları sonunda, Tanrının kendisine doğrudan ilham ettiği gibi herkesin aynı şekilde Tanrıdan ilham alabileceğini savunmuştur. Kuveykırlar, Kutsal Ruhtan başka bir otorite kabul etmeyip, geleneksel ibadet kalıplarını reddetmişlerdir. Tanrı bütün insanların içinde olduğundan, mabet onlar için önemli olmamıştır. Sadece sessizce bekleyerek ibadet etmektedirler. Mezhep mensupları vicdanlı, dürüst ve ağırbaşlı oluşlarının yanında, insan hakları, dünya barışı ve çevrenin korunması için yaptıkları çalışmalarla bilinmektedirler.
Özet (Çeviri)
Christian Catholic World, with the emergence of Protestant movement seen an important division. However, new emergent Protestant movement did not remain as a monolithic body and divided into subgroups. Some of these subgroups is the Quakers. That it presents the most left part of the Protestantism is originally England.The first leader George Fox had defended everyone may take inspiration from God in the same way God had inspired him directly end of long quests a kind that he could not be satisfied. Quakers had not accepted an authority other than the Holy Spirit and they had rejected the traditional worship patterns. God is in all people hence the temple had not been important for them. They worship just by waiting quietly. Sect Members are recognized as fair, honest and dignified people and by workings for human rights, World peace and protecting environment.