Bilgisayar destekli okul öncesi eğitiminde milli öğelerin kullanımı ve bir etkileşimli eğitim tasarımı
The using of national items with computer assited education in preschool peridod an interacitive education project
- Tez No: 253065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ADİLE BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Folklor ve Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Büyük şair ve düşünür Yahya Kemal millî pedagojiden bahsetmekte ve milli pedagojimizin biçimlendirilmesi gereğini vurgulamaktadır. Çocuğun zihin ve beden gelişimi, yaşadığı çevre, toplum ve o toplumun değer yargıları bağlamında bir bütünlük göstermektedir. Çocuğun bir yandan birey olarak kendisini fark etmesi, diğer taraftan toplumunun bir parçası olduğunu bilerek sağlıklı sosyal gelişim göstermesi onun en temel ihtiyaçlarından olan güven hissini kazanması bakımından çok çok önemlidir. Çocuk sevildiğini bilmeli, toplum içinde kendisini değerli hissetmelidir. Kazandığı bu güven hissiyle kendisine atfedilenleri karşısına yansıtabilmelidir. Bunun gerçekleşebilmesi öncelikle kendi toplumunun değer yargılarını öğrenmekten geçer.Tezimiz öğrenmenin en hızlı gerçekleştiği bir dönem olan 3-6 yaş arası okul öncesi çağındaki çocukların sosyal, zihinsel ve fiziksel gelişimleri için belirlenmiş pedagojik yaklaşımlarla Türk millî ve folklor unsurlarını buluşturmayı hedeflemektedir. Bu hedefe yönelik olarak tezimizdeki en önemli argümanın“oyun”kavramı üzerine oturduğunu belirtmemiz gerekir. Bu açıdan çalışmamızın ilk bölümünde oyunun 3-6 yaş çocuklarında sosyolojik, duygusal, dil, beden, motor ve zihin gelişimi bakımından etkisi incelenmiş, oyunun kültür aktarımındaki etkin rolü vurgulanmıştır. Modern hayatın ve teknolojik gelişmelerin çocuk oyunlarına olumlu ve olumsuz etkileri de değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmamızda, çağın etkili elemanı olarak yaygın kullanımda olan bilgisayarın, okul öncesi eğitim teknolojisinde de ivedilikle kullanılması gerektiği üzerinde durulmuş, eğitim materyali olarak etkileşimli eğitime bakış ve planlanması araştırılmış, örnekleme yapılabilecek bir etkileşimli eğitim tasarısı oluşturulmuştur. Tezimizin ikinci ve üçüncü bölümleri bu tasarı örneği üzerinden pedagoji ve milli öğelerin buluşturulmasına ilişkindir.İkinci bölüm,“Minik Adımlar”adını verdiğimiz tasarımızda dikkate aldığımız duyum özellikleri, görsel dikkatler, dil ve edebî yaklaşımlar, tipler, kültürel ve tarihî çağrışımları olan simgeler gibi başlıklarla tanıtılmıştır. Türk kültürünün en önemli simaları Nasrettin Hoca ve Keloğlan'ı tasarımızın temel karakteri olduğunu da belirtelim.Diğer taraftan etkileşimli eğitimde animasyon ile çocuk oyun ihtiyacının birleştirilmesi çağın getirdikleri arasında vazgeçilmez bir yer tutuyor. Ancak bu gelişmeleri milli kültür aktarımını kesintiye uğratmaksızın sürdürmenin yollarının da araştırılması gerekiyor. Tezimiz bu yolda atılmış bir adımdır.
Özet (Çeviri)
Great poet and philosopher Yahya Kemal national pedagogy talking about and the national pedagogy we must be formatted emphasizes. The child's mind and body development, living environment, society and the society's value judgments in the context of integrity shows. The child's one hand, as individuals, own the notice, on the other hand, the community part of Knowing that healthy social development of the show confidence in its most basic needs in terms of feeling very, very important to win.. Children should know is loved, should feel valued within the community itself. He attributed this sense of confidence gained against it may be reflected in. If that happens, learn the values of their societies to be able to pass first.Our thesis that a period of learning has occurred most rapidly between the ages of 3-6 pre-school age children in the social, mental and physical development designated for pedagogical approaches aims to meet the Turkish national and folk elements . This thesis targeted as the most important argument in our“game”is sitting on the concept we need to specify. In the first part of our work in this aspect of the game in 3-6 years children sociological, emotional, language, physical, motor and mental development were examined in terms of impact, the game's active role in cultural transmission are emphasized. Modern And technological developments of modern life to children's play positive and negative effects were evaluated.. Research in our era as effective elements in common usage of the computer, pre-school education in technology should be used immediately were deemed, training materials as interactive training approach to planning and has been investigated, sampling can be done an interactive education project was developed. Our second and third sections of this thesis project through examples of pedagogy and national elements are to be met.Second section,“Tiny Steps”in our name, we take into account the sense of design features, visual attention, language and literary approaches, types, cultural and historical connotations, such as the icon in the title were introduced. Nasreddin Hodja and the most important figures of Turkish culture Keloğlan character is the basis of our draft Let's also specify.On the other hand the need for interactive training animations combined with children's play an indispensable place among the era has brought. Development of national culture, but this transfer is interrupted ways to maintain also is required. Our thesis is a step in this direction.