Tanzimat bürokratı Şekip Efendi
Tanzimat bureaucrats Şekip master
  1. Tez No: 253070
  2. Yazar: ONUR ÜSTÜNCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TURGUT SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Şekip Efendi'nin devlet görevine başlamasından önceki hayatı hakkında bilgimiz yeterli değildir. Babası'nın adı Mehmet Nuri Bey'dir. Mühime Nüvisan olarak Osmanlı Devleti'nde ilk görevine başladı. İlk diplomatlık görevi 1833 yılında Petersburg elçiliği başkâtipliği ile başladı.1837 yılında Âmedi olarak görevlendirildi. 1838 yılının Mart ayında iç işleri bakanlığı kâtipliğine getirildi. 12 Temmuz 1839 tarihinde Beylikçi görevine atandı. Mart 1840 `da Londra elçiliği görevi için Londra'ya gönderildi.Londra elçiliğine atanma nedeni Mehmet Ali Paşa İsyanı'nı ikinci safhasında Mısır meselesini çözmek üzere Londra'da toplanan konferansta Osmanlı Devleti'ni temsil etmek üzere gönderildi. Mısır Meselesi sonrası ortaya çıkan Boğazlar Sorununu çözen Londra Boğazlar Sözleşmesi'ni Osmanlı devleti adına imzalayan diplomattı. Bu iki sorunun çözümünde de Osmanlı Devleti'nin çıkarlarını sonuna kadar korumaya çalıştı ve her iki görevde de başarılı olduğunu söylemek yerinde olur. Londra Sefirliği sırasında Osmanlı Devleti'nde yapılması düşünülen reform çalışmalarıyla ilgili detaylı bir rapor hazırladı.Londra Elçiliği bittikten sonra İstanbul'a dönünce Aralık 1841'de Meclis-i Vâlâ üyesi ve 1843 Dâr-ı Şûrâ üyesi oldu. 1844 yılında dış işleri bakanlığına atandı. 1845 yılın Lübnan'da çıkan sorunların çözümü içim dış işleri bakanı olarak Lübnan'a gitti. Bölgede ki huzursuzlukları çözerek bölgede 1860 yılına kadar sürecek bir düzen oluşturdu.1846 yılında dış işleri görevinden azledilerek Viyana elçiliğine atandı. 1848 ihtilalleri sırasında Viyana'da bulunarak 1848 ihtilallerinin Avusturya'ya etkilerini Osmanlı Devleti'ne raporlar halinde sundu. Ekim 1848'de Viyana elçiliği görevinden alındı. 1850 yılında Devai bakanlığı vekilliğine getirildi. 1854 yılında tekrar Meclis-i Vâlâ üyeliğine atandı. 23 Mart 1854 tarihinde Meclis-i Vâlâ Başkanı oldu. 25 aralık 1854 tarihinde öldü. Çalışkan, dürüst ve siyasi konularda bilgili bir kişidir. Oğlu Ahmet Arifi Paşa, Başbakanlığa kadar yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
Our information about the life of Şekip Efendi before he had been in the civil service is not adequate. His father?s name is Mehmet Nuri Bey. He started his first charge for the Ottoman Government as a Mühime Nüvisan. His first diplomatic mission started in 1833 as being the chief clerk of Petersburg Embassy. He was charged as an Âmedi in 1837. He was promoted as the clerk of the Ministry of Internal Affairs in March, 1838. Later, on 12 July, 1839, he was appointed as a Beylikçi. In March, 1840 he was sent to England as the London Embassy.He was appointed as the London Embassy because he was sent there to represent Ottoman Government in the conference which was arranged in London to solve the Egypt Case in the second phase of Mehmet Ali Paşa Insurrection. He was the diplomat who signed, in the name of Ottoman Government, the London Straits Convention which solved the straits problem that occurred during the Egypt Case. He tried to guard the interests of Ottoman Government in both cases and it is appropriate to say he satisfied. During his duty as the London Embassy, he prepared a detailed report about the reforming activities that were being planned for Ottoman GovernmentWhen he turned back to İstanbul in December 1841 after he had completed his duty as being the London Embassy, he became the member of Meclis-i Vâlâ and in 1843, the member of Dâr-ı Şûrâ. He was appointed to the Ministry of Foreign Affairs in 1844 and in 1845 he went to Lebanon to solve the outbreak problems as the Minister of Foreign Affairs. He composed a social order which would continue until 1860 by solving the domestic troubles in that region.In 1846 he was dismissed from the foreign affairs and was appointed to Vienna Embassy. During the 1848 revolutions he reported to Ottoman Government the effects of 1848 revolutions to Austria. In October 1848 he was dismissed from Vienna Embassy. In 1850 he was appointed to Devai administrator. In 1854 he was again appointed to the Meclis-i Vâlâ membership .In the date 23 March 18 March 1854 he became the president of Meclis-i Vâlâ. He died in 25 December 1854.He is a hard working, honest and intellectual about political subjects. His son Ahmet Arifi Paşa advanced to prime ministry.