Kocaeli Müzesindeki Bizans devri mimari plastik eserleri
Architectural plastics of Byzantine age in Kocaeli Museum
- Tez No: 253071
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ÇORUHLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalısmada Antik Nikomedia Bölgesini kapsayan coğrafyada yer alan günümüz KocaeliArkeoloji Müzesi'nde bulunan Bizans Devri Mimari Plastik eserleri konu olarak ele alınmıstır.Türkiye ve Türkiye dısındaki müzelerde bu eserlerin benzer örneği bulunmaktadır. Müzelerdeyapılan incelemelerde belgelenen mimari plastik örnekleri bize bilgi vermektedir. Bizansmimari tas eserleri hakkında kitap, makale gibi arastırmalarda ülkemizdeki eserler ele alınmıstır.Türkiye müzelerindeki eserler söz konusu olduğunda arastırmaların azlığı dikkat çekmektedir.Yaptığımız arastırmalar sonucunda Kocaeli Müzesi'nde tespit ettiğimiz 60 eser üzerindeçalısmak mümkün olmustur. Yayınlanmamıs olan 60 eser ilk kez tarafımızdan incelenerekdeğerlendirilmistir. Mimari plastik eserlerin incelendiği bu çalısmada eserler katalog bölümündeayrıntılı bir sekilde tasvir edilerek malzeme, teknik, süsleme ve üslup açısından ülkemizde veyurt dısındaki müzelerde bulunan eserler ile karsılastırılmıs, bu verilerden elde edilen sonuçlaragöre tarihlendirilmeye, Bizans sanatı içinde yerleri saptanmaya çalısılmıstır. Müzedeki eserlerintanıtılması ile Bizans dönemi Nikomedia'sının mimari çalısmaları konusunda fikir sahibiolunmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is dealt with the Byzantine arhitectural monuments that are found in KocaeliArcheology Museum which is placed in the geography of current Kocaeli, ?ncludingNicomedia region.There are lots of samples of these monuments in the museums of Turkey orthe other museums in other countries.These architectural samples,which are documented in theresearchesof the museums,give us knowledge.The researches like books and articles about theByzantine architectural stone monuments.Which are dealt with the monuments in ourcountry.If we talk about the monuments inTurkish museums ,we find out the lack ofresearches.It was possible to work on 64 monuments that we fixed in Kocaeli museum.These60 monuments which weren?t issued before,we sum up for the first time by us.Thesearchitectural plastic monuments were researched in this work and tthey were depicted indefailed on the catalogue part. The monuments in Turkish museums were compared withothers abroad as their materials and techniques with ornament and styles.It was tried to findout their place in Byzantine art and also was tried to find out their era accordig to data wehad..By introducing The monuments in museum,we tried to have an idea about Nicomediaarchitectural studies in Byzantine era.