Borçlar Kanunu ve İş Kanununda yer alan iş sözleşmeleri ile uygulama alanları
Labour contracts included in the Obligation Act and Labour Act and their areas of application
- Tez No: 253100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET REFİK KORKUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
İş sözleşmeleri günlük hayatımızda en çok uygulama alanı bulan sözleşmelerdendir. İş Kanunu, Deniz İş Kanunu ve Basın İş Kanunu gibi özel kanunlarda düzenleme alanı bulmasına rağmen iş sözleşmelerinin ince ayrıntılara sahip olması ve uygulamada çok önemli bir yer tutmasından dolayı genel kanun olan Borçlar Kanununda da ayrıntılı bir şekilde uygulama alanı bulmuştur.Bu tezde İş Kanunu'nda ve Borçlar Kanunu'nun bir bölümünde yer alan iş sözleşmelerinin uygulama alanlarını anlatmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
Employment Contracts Included in Code of Obligations and Labour Law and Their Areas of ApplicationEmployment contracts are the contracts that have most application field in our daily life. Although it finds arrangement grounds in special laws as Marine Labour Law and Press Labour Law, it has also found area of detailed application in Code of Obligations due to the fact that employment contracts have fine details and takes a prominent place in application.We tried to express the implewentation field of employment contracts in the Labour Law and in some sections Code of Obligation in this thesis.