İnsan haklarının korunması ve geliştirilmesinde il ve ilçe insan hakları kurullarının işlevleri
Function of human rights councils of towns and cities in the protetion and development of human rights
  1. Tez No: 253099
  2. Yazar: ALİ GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İnsanlığın 21. yüzyıla taşıdığı en yüksek değerlerden biri olan insan hakları kavramı, bugün evrensel kabul gören temel bir değeri ifade eder. Günümüz dünyasında insan hakları, bir bütün olarak, siyasal düşüncelerin ve yönetimlerin saygınlık ve meşruluk ölçütü haline gelmiştir. İnsan haklarını içselleştirmemiş bir siyasal düşüncenin veya bu hakları pervasızca ihlal eden bir siyasal yönetimin, saygı görmesi ve meşru kabul edilmesi mümkün değildir. Bu nedenle bütün siyasal sistemler ve yer yüzündeki hemen hemen tüm devletler, insan haklarını, en azından sözsel anlamda, kabul etmekte, ona saygı göstereceğini ilan etmektedir. Bu durum, insan hakları düşüncesinin aynı zamanda evrensel bir onaya sahip olduğunu da çok açık bir şekilde göstermektedir.Günümüzde ?insan haklarının içeriği? kadar, özellikle temel hakların ?hangi yöntem ve mekanizmalar ile korunabileceği? konusu da aynı derecede önem taşımaktadır. Çünkü yaşanan tecrübeler, insan hakları teorisinde sağlanan gelişmelerin uygulamaya hızlı ve doğru biçimde yansıtılamadığını, çoğu durumda geleneksel güvence mekanizmalarının yetersiz kalabildiğini göstermiştir. Bundan dolayı; son yirmi yılın hararetli tartışmalarının odağında yer alan İnsan hakları kavramı ile ilgili bilimsel, felsefi veya siyasal çalışmalar, genellikle iki ana cephede ilerlemiştir. Birincisi İnsan haklarının alanına nelerin girdiği veya girmediğini ortaya koymak, ikincisi de bu çalışmanın da ana eksenini oluşturan insan haklarının hangi mekanizmalarla korunup geliştirilebileceğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of human rights, one of the highest values which mankind has maintained until the 21st century, states the basic value, universally accepted today. The human rights in today?s world, as a whole, has become the legality and respectability criterion of political thoughts and governments. It is not possible for a political thought which does not internalize the human rights or for a political management which infringes these rights fearlessly to be respected and accepted as legal. Therefore the whole political systems and nearly all the states over the world have accepted the human rights at least verbally and declared that they will respect it. This situation shows clearly that the concept of human rights also has a universal approval.Today, especially the subject of by which method and mechanism the basic rights can be protected has as much importance as the content of human rights; because the experience has showed that the development about the theory of human rights is not reflected to practice quickly and correctly, also in many cases the traditional guarantee mechanisms are not enough. For that reason the scientific, philosophical or political works about the concept of human rights which have become in the main focus of the feverish discussions, have usually progressed in two main sides. The first one is to state which subjects there are or not in the human rights field, the second one is to research by which mechanism the human rights are protected and progressed, which is the main part of the work.