İş sözleşmesinde fesih hakkının kötüye kullanılması, hüküm ve sonuçları
The provision and results of the abuse of the right of employment contract cancellation
  1. Tez No: 253161
  2. Yazar: ALGAN GÜLTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. TUNCAY SENYEN/KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Haklar kişilere sosyal ve ekonomik bir amacı yerine getirmek için tanındıklarından dolayı bu amacın dışında kullanılamazlar. Hakkın kullanımı sosyal ve ekonomik amacını aştığı zaman, o hak kötüye kullanılmış kabul edilmelidir.Fesih bozucu yenilik doğuran bir haktır; hak sahibinin bu yolda açıkladığı iradesinin karşı tarafa varmasıyla hüküm ve sonuçlarını hasıl eder. Belirsiz süreli bir iş sözleşmesinde taraflar sözleşmeyi süreli fesih hakkına dayanarak sona erdirebilirler. Süreli fesih hakkının temelinde kişilik haklarının korunması yatmaktadır.Modern İş Hukukunda ekonomik olarak zayıf durumda bulunan işçinin işten çıkarılmasıyla karşılaşacağı ekonomik ve sosyal zorluklar ve özelliklede istihdam güvencesi ilkesi dikkate alınarak iş sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedilmesinin sınırlandırılması savunulmuştur.Süreli fesih hakkının kullanılmasına, hakkın kötüye kullanılması teorisine başvurarak bir sınırlama getirilmiştir. Ancak süreli fesih hakkının işçi tarafından kullanılması kişi özgürlüğü olarak değerlendirilebileceği için süreli fesih hakkının sınırlandırılması genellikle işveren açısından söz konusu olmaktadır.Süreli fesih hakkının kötüye kullanılmasının yaptırımı olarak belirlenen tazminat kötüniyet tazminatı olarak tanımlanmıştır. Bu tazminat iş güvencesi hükümlerinden yararlanmayan işçilerin iş sözleşmelerinin feshinde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rights are given to people for social and economic purposes, they can not be used for any other purpose. If these rights are being exercised outside these social and economic purposes, It should be considered as abusing these rights.Right of cancellation is a right that causes a demolishing innovation, it is also effectaul when the rightful party discloses his/her will. In a contract of employment of indefinete duration, both sides can end the contarct by using the right of periodical cancellation. The purpose of this given right of periodical cancellation of a contract is to protect personal rights.In modern labor law, If the employee who is economically poor is being discharged from his/her job, that person can come across economical and social difficulties. Taking these difficulties and especially the employment assurance policy into consideration, the limitation of the unilateral cancellation of the contract of employment is being defended.The use of periodical cancellation right has been limited by referring to abuse of rights theory. Yet the use of periodical cancellation right by the laborer can be considered as individual liberty, the limitation of the aforesaid right is usually used by the employer.From the sanction of the abuse of the right of periodical cancellation, the given compensation is defined as malice compensation. This compensation occurs in the cancellation of working contracts of employees who have not taken advantage of working protection adjudications.