Navlun sözleşmelerinde yükleme ve boşaltmada bekleme süresi
In contract of affreightment loading and discharging waiting term
- Tez No: 253163
- Danışmanlar: PROF. DR. RAYEGAN KENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Dünya ticaret hayatında önemli bir yer alan deniz yoluyla eşya taşınmasında yükleme ve boşaltma aşamalarının ne kadar süreceği uygulamada çok sık rastlanan uyuşmazlıklardan biridir. Özellikle yükleme ve boşaltma süresinin ne zaman başlayacağı, nasıl işleyeceği, ne tür engeller dolayısıyla kesintiye uğrayıp uğramayacağı çözüm için yargının önüne gelen konulardır.Bu tez çalışmasında yukarıda konu edilen nedenlerden dolayı yükleme ve boşaltmada bekleme sürelerinin Türk hukuk sistemi ve çeşitli hukuk sistemlerindeki ve dünyaca kabul edilmiş kuruluşlarca hazırlanmış standart sözleşmelerdeki düzenlemeleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu incelemede yükleme ve boşaltmada bekleme süresinin aşamaları şu şekilde belirtilmiştir:?Yükleme veya boşaltma süresi(Starya)?Sürastarya Süresi?Üç günlük ek süre( Yalnız yükleme için)Bunların yanında Türk Hukuk Sisteminde deniz yoluyla eşya taşıma için kullanılan navlun sözleşmeleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir.2006 yılında Meclis Alt Komisyonu tarafından kabul edilen Türk Ticaret Kanunu Tasarısında yükleme ve boşaltmada bekleme süresi mevcut ticaret kanunuyla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.En son olarak yükleme ve boşaltmada bekleme süreleri açısından genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In removal of goods by sea that is important takes place in world trade life ,loading and discharging term lenght is one of the frequency disagreement in this activity. Especially some questions are brought judment for solution like; when loading and discharging period starts, how these periods continue, which interruptions affect loading and discharging periodsIn this thesis, due to above mentioned reasons, loading and discharging period is analysed comparatively in Turkish Law System, different law systems and standart contracts are drawn up by united organisations. In this resarch loading and discharging waiting term?s grade is mentioned that:?Loading or Discharging Term(Laytime)?Demurrage?Three Additional Days( is for only loading)Furthermore, in Turkish Legal System removal of goods by sea contracts which are called ?contract of affreightment? is informed shortly.Loading and discharging waiting period is resarched comparatively Turkish Commercial Code and Turkish Commercial Code Draft that is accepted by Turkish Grand National Assembly?s subcommittee in 2006 .Finally, loading and discharging waiting period is general explained in this thesis.