Türkiye'de eğitim amaçlı çocuk dergilerinde karşılaşılan temel grafik tasarım sorunları ve sorunlara çözüm önerileri
Basic graphic design problems in training aimed children magazines in Turkey and solution suggestions to the problems
  1. Tez No: 253184
  2. Yazar: KADER SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ATA YAKUP KAPTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Belirli kitlelere özel konularla ilgili bilgi ve düşüncelerin aktarıldığı, belirli zaman aralıklarıyla yayımlanan dergilerdeki çeşitlilik her geçen gün artmaktadır. Çocuk dergileri, çocuğun düşünme, dil ve okuma becerisini geliştirmek, okul dışında geçirdiği zamanı daha kaliteli kılmak, çocuğu eğitmek, bilinçlendirmek ve eğlendirmek gibi işlevlere sahip olan basılı iletişim araçlarıdır.Basılı iletişim araçları, okuyucuda ilgi uyandırmaya ve mesajlarını okuyucuya ulaştırmaya çalışırlar. Mesajın iletilmesinde, sunuluşu önemlidir. Bu anlamda basılı iletişim araçlarının, mesajlarını okuyucuya hızlı ve etkili bir şekilde iletebilmesi için, iyi bir grafik tasarıma ihtiyacı vardır. Çocuk dergilerinde güncel bilgi, çağdaş bir beğeni anlayışı içinde ve çağdaş malzemelerle sunulmalıdır. Tasarım sürecinde, yaratıcılık bilgiyle bütünleşmekte ve teknolojiyle iletişim ortamına aktarılmaktadır. Çocuk dergilerindeki etkili görsel imgeleri destekleyen mesajın hedef kitleye ulaşmasını sağlayan tasarımlar yapabilmek için tasarımcı; hedef kitlenin pedagojik özelliklerini yakından tanımalı ve tasarımlarını bu yaş grubunun ilgi, ihtiyaç ve beğenilerine göre yapmalıdır. Ancak Türkiye'de yayımlanan çocuk dergileri incelendiğinde çeşitli tasarım sorunları göze çarpmaktadır.Ülkemizde yayın hayatını sürdüren eğitim amaçlı çocuk dergilerinin hedef kitlesini, çoğunlukla geniş bir yaş aralığının oluşturduğu görülmektedir. İnternet teknolojisinin her geçen gün biraz daha olumsuz etkilediği çocuk dergiciliğinde, hedef kitle genişletilerek, daha fazla okur edinme amacı güdülmektedir. Ekonomik nedenlerden kaynaklanan bu durum, dergilerin tasarımı açısından da çocuğa göreliğinde bir takım sorunlar yaratmaktadır.Araştırmada ?5-15 Yaş Çocuğunun Gelişim Özellikleri? bölümünde, bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim özellikleri ile çocuk resimlerinin gelişim evreleri; ?Çocuk Dergiciliği? bölümünde, eğitim amaçlı çocuk dergilerinin önemi ve çocuk dergiciliğinin tarihçesi ele alınmaktadır. ?Grafik Tasarım ve Eğitim Amaçlı Çocuk Dergilerinin Tasarım Elemanları? bölümünde, iletişim, görsel iletişim, grafik tasarım, görsel tasarım öğeleri ve tasarım ilkeleri açıklanmakta ve eğitim amaçlı çocuk dergilerinin tasarım elemanlarına yer verilmektedir. Türkiye'de Eğitim Amaçlı Çocuk Dergilerinde Karşılaşılan Temel Grafik Tasarım Sorunları? bölümünde, araştırmada elde edilen bulgular ışığında çocuk dergisi tasarlama ölçütleri belirlenmiş, araştırmanın örneklemini oluşturan eğitim amaçlı çocuk dergilerinin 2008 yılına ait 4'er sayısı, belirlenen bu ölçütlere göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Variety in magazines, publishing periodically, where information and thoughts about specific topics to specific targets are conveyed is increasing with each passing day. Children?s magazines are printed means of communication for improving child?s analytical thinking, language and reading skills; for streamlining the time spent outside the school; and for teaching and entertaining child.Printed means of communication endeavors to convey the messages to the readers and arouse their interests. Presenting the message is important in conveying the message. Therefore, the printed means of communication require a well graphic design to be able to transfer the messages to its readers in a fast and effective way. Topical subjects in children?s magazines should be presented within modern taste by modern materials. In design process, creativity is integrated with knowledge and transferred into the communication environment. The designer needs to know the pedagogical features of target readers intimately in order to design his works facilitating the message, which enhances the visual images in children?s magazines, passing to target readers and he needs to design according to the interests, needs and likes of the age group. However, it is conspicuous in some of the children?s magazines in Turkey that there are design problems.It has appeared the target mass of training aimed children magazines carrying on their publication life in our country, constituting a majority of a wide gap of age. In the children magazine publishing field, impressed negatively by the technology every passing day, the main purpose is to obtain more readers by expanding the target mass. This situation originating from economical reasons, causes some problems in relation with the child in the aspect of the designing of the magazines.In this research, in ?The Development Features of Children at 5-15 Age? section, the development phases of children pictures and cognitive, affective and psychomotor development pecularities; and in the ?Children Magazine Publishing? section: the importance of training aimed children magazines and the short history of the children magazine publishing have been considered. In ?Graphic Design and Design Elements of the Training Aimed Children Magazines? section; communication, visual communication, graphic design, visual design elements, the principles of design, have been explained and the design elements of the training aimed children magazines have been included. In the ?Basic Graphic Design Problems in the Training Aimed Children Magazines in Turkey? section; the designing criteria of children magazines in the light of the findings obtained in the research have been designated and the 4 issues of the year 2008 of these children magazines constituting the modelling of this research have been inspected according to these determined criteria.